Článek
Pohřebiště Jirzankal v západočínských horách je staré 2500 let a vědci na něm objevili mimo jiné dřevěnou misku s ohořelými kameny. Na nich pak byly objeveny stopy marihuany.
Archeologové věří, že se marihuana používala při pohřebních rituálech. Kameny se nahřály v ohni, vložily od misky a následně byly pokryty marihuanou. Psychoaktivní kouř pak byl nedílnou součástí rituálu splynutí s přírodou a duchy mrtvých.
„Je tu dlouhotrvající debata o počátku kouření marihuany, a existuje mnoho teorií,“ sdělil listu Guardian Robert Spengler z Institutu Maxe Plancka pro dějiny lidstva. „Tato studie poskytuje nejstarší jednoznačný důkaz o pálení rostliny jako drogy,“ dodal.
„Našli jsme stopy konopí, zejména chemikálie spojené s psychoaktivními vlastnostmi rostliny,“ uvedl I-min Jang z Univerzity čínské akademie věd v Pekingu. Vědci na kamenech nalezli kanabinol, látku, která vzniká, když THC oxiduje.
Pohřebiště Jirzankal leží v odlehlé oblasti Pamíru, dříve tudy vedla důležitá obchodní cesta, předchůdce Hedvábné stezky.
Popsal kouření marihuany už antický historik?
O původu kouření marihuany je toho známo zatím velice málo. Víme, že lidé používali konopí již před čtyřmi tisíci let kvůli olejnatým semenům a pevným vláknům, která šla jednoduše zpracovávat. Zmínku o kouření marihuany zřejmě zaznamenal v pátém století před naším letopočtem antický historik Hérodotos.
Ve svém díle Dějiny popsal kočovný kmen z pontsko-kaspické stepi. Jeho členové podle slavného historika vysedávali během rituálu v malém stanu, který vykuřovali rostlinami umístěnými v hrncích.