Hlavní obsah

Lidé na Sibiři uvízli ve sněhové bouři v rozbitém autobuse, venku bylo –26 stupňů Celsia

Novinky, pal

První novoroční cesta do práce málokdy bývá příjemná. To, co ale zažili cestující v autobuse v ruském Norilsku, už ale muselo být vyloženě skličující. I tak je to ještě hodně mírný popis situace, kdy v mraze –26 stupňů sedíte v rozbitém autobuse, do kterého se otevřenými okny valí sněhová bouře.

Foto: ČTK/AP

Cestující v Norilsku zasáhla sněhová bouře (Ilustrační foto)

Článek

Jeden z cestujících natočil záběry, na kterých je vidět, jak sníh proniká do autobusu a zasypává pasažéry bílou pokrývkou. Venkovní teplota byla –26 °C.

Podle místní obyvatelky Ljuby Sedové byl autobus zaseknutý po dobu 40 minut, zatímco vítr bičoval cestující rychlostí 100 km/h.

Nic neobvyklého, stěžuje si cestující

„Je to typická zimní cesta místním autobusem,“ řekl pro Siberian Times další z cestujících, který si nepřál být jmenován. „Vytápění často nefunguje a některá okna chybí,“ dodal.

„Přijde vám to jako něco neobvyklého? Vítejte v Norilsku, přejeme vám příjemné zážitky,“ přisadil si ještě ironickou poznámku.

Do města jen na zvláštní povolení

Norilsk je hned po Murmansku druhým největším městem nad polárním kruhem a jedním z nejseverněji položených měst světa. Pod městem, které bylo postaveno ruskými vězni v roce 1935, se nachází jedny z největších nalezišť mědi, niklu a palladia na světě.

Do samotného města se přitom po silnici nedostanete. Jediná možná přístupová cesta je buď letadlem, nebo lodí, kterou ale můžete využít pouze v letních měsících. Přičemž zima na místě panuje po devět měsíců v roce.

Pokud byste toto až téměř postapokalyptické město se 175 tisíci stálými obyvateli chtěli opravdu navštívit, museli byste získat povolení od společnosti Norilsk Nickel, která město vlastní. A nutno podotknout, že tato povolení se nezískávají snadno, oficiálně je vstup povolen pouze občanům Ruska.

Výběr článků

Načítám