Článek
Vědci ve své studii zkoumali 11 klokanů, kteří žili v zajetí, ale nebyli domestikovaní. Když klokani nebyli schopni otevřít krabičku s potravou, deset z nich na vědce upřeně hledělo.
„Devět klokanů se přitom dívalo střídavě na člověka a nádobu, jako by chtěli pohledem či gestem na příslušný předmět ukázat,“ uvedla Alexandra Greenová, spoluautorka studie, na níž se podíleli experti z univerzity v australském Sydney a z britské Roehamptonské univerzity.
„Někteří dokonce k člověku přistoupili, začali ho škrábat na noze a očichávat a pak se vrátili pohledem ke krabičce,“ dodala.
Klokan na Brněnsku nechal doma družku s mládětem, měsíc a půl se potuloval
„Vykládáme si to jako formu komunikace, žádost o pomoc,“ řekl agentuře Reuters telefonicky vedoucí studie Alan McElligott. „Nepředpokládá se, že divoce žijící druhy se takto dokážou chovat. Proto jsou tato zjištění překvapivá,“ vysvětlil McElligott.
Výsledky jsou v rozporu s všeobecným přesvědčením, že pouze domácí zvířata jako psi, koně nebo kozy dokážou s lidmi komunikovat, píše se ve studii. Zdá se, že podstatně více zvířat si umí najít způsoby, jak předat lidem určité sdělení, dodává studie.