Článek
Záznam z jedné z kamerových pastí ukázal, že přinejmenším jedna myš přežila nákladnou a složitou snahu o jejich vyhubení, kterou někteří odborníci přirovnali k ochranářské obdobě přistání na Měsíci.
„Předpokládáme, že kde je jedna myš, tam budou pravděpodobně další,“ řekl BBC News Andrew Callender z RSPB. „To by znamenalo, že projekt neuspěl ve svém primárním cíli,“ dodal.
Callender dohlížel na projekt poslední tři roky a dodal, že jeho tým „zničilo a zdrtilo“, když se na záznamu z kamer objevila myš. Nyní se snaží zjistit, kolik dalších mohlo přežít.
Goughův ostrov leží v jižním cípu Atlantského oceánu zhruba na půl cesty mezi Afrikou a Jižní Amerikou. Je součásti Britského zámořského území Svatá Helena, Ascension a Tristan da Cunha.
Ptáci na ostrově proti savcům žádnou obranu nemají
Ostrov nemá trvalé obyvatele, zato je domovem jedněch z největších hnízdních kolonií mořských ptáků na světě. Než se na ostrov dostaly myši, nežili tu žádní savci, což znamená, že se tu ohrožené a kriticky ohrožené druhy ptáků, jako jsou albatros tristanský či buřňák salvinův, mohly bezpečně pářit, hnízdit a vyvádět mláďata.
„Tito mořští ptáci si nevyvinuli žádnou obranu proti savčím predátorům. Když se líhnou mláďata, myši je často zabijí během několika hodin,“ řekl Callender.
Nesmírně složitý program vyhubení myší proběhl letos v létě, kdy je na jižní polokouli zima. Týmy podílející se na hubení myší vyplouvaly na ostrov z Jihoafrické republiky v často velmi nebezpečných podmínkách. Ve dnech, kdy počasí umožňovalo létat, nad ostrovem vrtulníky rozprašovaly jed.
Celý projekt stál více než devět milionů liber (téměř 270 milionů korun) a jeho cílem bylo „vrátit zpátky čas“ a jednou provždy zbavit Goughův ostrov myší.