Článek
Po milionu jenů (208 tisíc korun) od Maezawy dostane náhodně vybraných 1000 lidí, kteří ho sledují na twitteru a kteří sdíleli jeho příspěvek o experimentu z 1. ledna. Jak jim dar ovlivní život, má podléhat pravidelnému podrobnému dotazování.
自分の力だけではどうしようもできない人に、人生を立て直す「きっかけ」という名のお金(今回は100万円)が配られたらどうなるか?人生好転させられないか?
— Yusaku Maezawa (MZ) 前澤友作 (@yousuck2020) January 1, 2020
自分次第だから努力しろ、って突き放すのではなく、社会全体でチャンスを与えることできるのでは? #前澤お年玉 https://t.co/xdvkA3I1lV
„Je to vážně míněný sociální experiment,“ řekl Maezawa na serveru YouTube. Doufá přitom, že jeho počin přitáhne pozornost nejen akademiků, ale rovněž ekonomů.
Maezawa zbohatnul díky internetového obchodu s oblečením Zozotown, který založil v roce 2004. Je proslulým sběratelem obrazů a sportovních vozů. Bude též prvním vesmírným turistou, který se vydá se společností SpaceX na oběžnou dráhu kolem Měsíce.
Podnikatel je známý také díky svým představám o světě bez peněz. Nejnovější experiment spojuje s myšlenkou základního nepodmíněného příjmu, tedy pravidelně vyplácené částky všem občanům dané země bez ohledu na to, zda dotyčný pracuje, nebo je nezaměstnaný.
Pokusy s nepodmíněným příjmem
„Základní nepodmíněný příjem znamená pravidelnou sumu, která poskytuje pocit bezpečí. To, co nabízí Maezawa, je něco úplně jiného,“ tvrdí ovšem ekonom Tošihiro Nagahama ze společnosti Dai-ichi Life Research Institute.
Experiment se základním příjmem pro všechny: Finové se v hledání práce nezlepšili
O zavedení základního příjmu se diskutuje v několika zemích, včetně například Německa. Na celostátní úrovni garantovaný příjem pro všechny občany odmítli v roce 2016 v referendu Švýcaři. Podle návrhu měl činit 2500 franků (dnes asi 58 tisíc korun) měsíčně. Na druhou stranu chtělo Švýcarsko zrušit veškeré sociální dávky, podpory a příspěvky.
Finsko loni v únoru došlo k závěru, že nepodmíněný základní příjem činí lidi šťastnějšími, ale nevede k vyšší zaměstnanosti. Při finském experimentu bylo dvěma tisícům náhodně vybraných nezaměstnaných měsíčně vypláceno 560 eur (asi 14 tisíc korun).