Článek
Případ, který soud projednával, se začal odehrávat už v březnu roku 2018, ke sporům mezi firmou a Sibandaovou došlo ale až o pár měsíců později.
Na jaře před čtyřmi lety byla Sibandaová jedním ze zaměstnanců, kteří se účastnili velké konference. V rámci přípravy na konferenci firma připravila několik brífinků, na kterých mimo jiné šéf firmy Paul Cook hovořil o takzvaném šimpanzím paradoxu. V následných osobních pohovorech pak mluvil s lidmi o tom, jak dokážou na uzdě držet vlastního šimpanze. Zeptal se na to i Sibandaové, která tento psychologický termín neznala.
Tehdy to manažerka přešla mlčením a upozornila na to až o dva měsíce později. To Sibandaovou obvinil jeden z jejích podřízených z „represivního“ stylu vedení. Vše vyvrcholilo konfliktem s ředitelkou Amandou Cassovou a odchodem Sibandaové.
Černou čubku v názvu hospody nahradí chrt, místní ale protestují
Následně žena podala žalobu k pracovnímu soudu kvůli údajné rasové diskriminaci. Uvedla, že v práci čelila nejen rasové diskriminaci, ale i šikaně a neoprávněnému vyhazovu. Odkazovala právě na někdejší rozhovor s nadřízeným o „krocení vnitřního šimpanze.” Soud však její stížnost zamítl.
Uznal totiž, že pojem vnitřní šimpanz je psychologický termín a tzv. šimpanzí paradox je mentální trénink, se kterým přišel psychiatr Steve Peters. Zjednodušeně tvrdí, že všechny naše vnitřní pocity jdou rozdělit na racionální (lidské) a iracionální (šimpanzí). Šimpanzí aspekt je ta část lidského jednání, které lidé projevují bez toho, aniž by nad ním přemýšleli, a proto je ho třeba lépe kontrolovat, pokud chtějí dosáhnout lepších výsledků.
Mentální trénink pomohl Britům vyhrát olympiádu
Peters s tímto mentálním tréninkem pomáhal vyhrát britským olympionikům Victorii Pendletonové a Chrisi Hoyovi zlato v cyklistice. Tento přístup využívá i firma Clinisupplies a použil ho i Paul Cook při rozhovoru se Sibandaovou.