Článek
Prince trpěl onemocněním mitrální chlopně, tedy jedním z nejčastějších srdečních onemocnění psů, které bývá hlavní příčinou jejich předčasných úmrtí.
Majitelé desetiletého psa se proto rozhodli k radikálnímu kroku. Svého čtyřnohého kamaráda svěřili do rukou japonského zvěrolékaře Masamiho Uečiho. Ten spolu se svými pěti kolegy z Japonska psa odoperoval a výrazně mu tak prodloužil život. Jednalo se tak o vůbec první otevřenou operaci srdce u psa v Austrálii.
Breakthrough open-heart #dog surgery performed for the first time in #Australia at #TheUniversityofSydney #vet hospital. This procedure offers hope for #dogs suffering from #MitralValveDisease! https://t.co/jXs10exb3L pic.twitter.com/9QncvPOE0g
— Australian Dog Lover (@OzDogLover) 15. listopadu 2017
„Celkové náklady se vyšplhaly na 50 tisíc australských dolarů (asi 820 tisíc korun),“ řekla Daily Mailu mluvčí univerzity v Sydney, na jejíž veterinární klinice se operace konala. Výdaje zahrnovaly například také letenky lékařského týmu z Japonska.
Odborníci z univerzity v Sydney se od lékaře Uečiho snažili přiučit a nyní doufají, že v budoucnu budou moci stejný postup využívat svépomocí. „Je to začátek procesu učení. Doufáme, že díky této příležitosti budeme v budoucnu moci zachránit spoustu psích životů,“ řekl zvěrolékař Niek Beijerink.
Meet Prince, the first dog in Australia to undergo open-heart surgery for mitral valve disease (MVD): https://t.co/kWlcob2VT8 pic.twitter.com/4J2CgdAjsu
— University of Sydney (@Sydney_Uni) 15. listopadu 2017
Ředitel veterinárního kardiovaskulárního lékařského centra v Japonsku Masami Ueči prozradil, že mu trvalo 15 let, než nápravu mitrální chlopně vyvinul. Nejprve tuto operaci prováděl na kočkách, následně však začal operovat i psy. Dosud stejný zákrok provedl na 900 psech s 94procentní úspěšností.