Článek
Měsíc kolem Země obíhá po eliptické dráze. Astronomové už dopředu upozorňovali, že se v pondělí ocitne ve vzdálenosti 356 509 kilometrů od naší planety, zatímco střední vzdálenost Země a Měsíce je 384 400 kilometrů.
V podobné pozici, tedy i co do velikosti a jasnosti, mohli pozemšťané toto vesmírné těleso pozorovat naposledy v roce 1948.
„Noc bude jasnější než obvykle při jiných úplňcích, Měsíc totiž odráží sluneční světlo,“ vysvětlil vedoucí Hvězdárny Ďáblice Václav Přibáň.
Pouhým okem člověk rozdíl oproti běžnému stavu nepozná a Měsíc také podle Přibáně není nejlepší objekt na pozorování, protože se na jeho povrchu prakticky nedají rozeznat podrobnosti, přesto o něj měli lidé zájem.
Otevřené kvůli tomu byly i hvězdárny, byť ne všude měli zájemci štěstí. Zatímco třeba v Praze byl v pondělí po setmění Měsíc vidět poměrně jasně, v Brně byla obloha kalná.
„Přinášíme aktuální fotku největšího úplňku za posledních 68 roků,“ publikovala brněnská hvězdárna na sociálních sítích zcela tmavý snímek.
"Přinášíme aktuální fotku největšího úplňku za posledních 68 roků..." @HvezdarnaBrno to bere s humorem. #zatazeno #superuplnek pic.twitter.com/mbl35uJXDZ
— Tereza Kadrnožková (@TKadrnozkova) 14. listopadu 2016
Úkaz budil zájem lidí i ve světě. Štěstí v nepřízni počasí měly tisíce nedočkavců, které se tísnily na pláži Bronte v Sydney. Mohly propuknout v jásot, když velký měsíční kotouč alespoň na chvíli vykoukl mezi hustými mraky.
Nad nevšedním vzhledem luny užasli i obyvatelé Hongkongu nebo například lidé na oblíbeném indonéském ostrově Bali. Tam se radovali zejména surfaři, kteří si užili vln silnějšího přílivu, vzedmutého větší blízkostí Měsíce než jindy.
V Aténách si na „Superměsíc” počkaly stovky Řeků a turistů kolem Akropole. Jejich trpělivost byla podle fotografa agentury AFP odměněna, protože mraky nad metropolí se rozprchly ve chvíli, kdy se nezvykle velké a zářivé vesmírné těleso objevilo mezi sloupy antického monumentu.
Velkou podívanou zažili Pařížané, když viděli Měsíc stoupat nad Eiffelovu věž, nebo Berlíňané u Brandenburské brány. Nad velkým Měsícem šplhajícím vzhůru mezi mrakodrapy oněměli úžasem mnozí Newyorčané. A neméně okouzleni byli lidé ve Washingtonu, když se luna v mimořádném úplňku vyhoupla nad budovu Kapitolu.
Předzvěst štěstí, nebo neštěstí
Ne všude a všichni ale neobvyklý astronomický jev vítají. Například astrologové v Thajsku s ním spojují buď příchod velkého štěstí, anebo také nějakého velkého neštěstí. Jeden z nich, který předpověděl cunami v roce 2004, jež v Thajsku a dalších zemích zabilo obrovské množství lidí, už varoval, že s přiblížením Měsíce k Zemi může dojít k přírodním katastrofám.
Takzvaný Superměsíc budou moci lidé obdivovat ještě při úplňku 14. prosince. Jasnější světlo ovšem naruší pozorování jiného zajímavého jevu na obloze, jímž jsou meteorické roje geminidy. [celá zpráva]