Článek
„Byla to největší bitva na českém území v celé jeho historii,“ řekl Radek Balcárek, šéf projektu Königgrätz 1866, jenž vzpomínkové akce na bitvu z roku 1866 zastřešuje. Hradec Králové si 150. výročí válečných událostí připomíná v průběhu celého roku, vrcholem má být tento víkend.
Už v pátek odpoledne byl u obce Střezetice odhalen bronzový pomník zdejší jezdecké srážky, která se odehrála ke konci bitvy u Hradce Králové dne 3. července 1866.
„Na tomto místě padlo více než 1600 důstojníků a vojáků a minimálně dva tisíce koní,“ vysvětlil Otakar Ruml (KSČM), náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje.
„Sousoší představuje těžce raněného koně a vojáka. Je to příběh dvou velkých kamarádů, kteří spolu prožili dlouhá léta těžké vojenské služby. A nyní kůň, živý tvor s duší, žádá svého pána, aby mu pomohl od bolesti tak jako to dělal vždycky,“ dodal Ruml.
Sousoší jezdce s koněm je umístěno na betonovém podstavci obloženém kameny a je 6 metrů dlouhé a dva a půl metru vysoké. Umístěné je těsně za Střezeticemi, po pravé straně silnice vedoucí ze Střezetic do Všetar.
„Na stejném místě chtěl pomník postavit už v roce 1913 Ústřední spolek pro udržování vojenských pomníků z roku 1866 v Čechách. Spolek koupil pozemek a zadal vypracování pomníku. Odhalen měl být v roce 1916, ale celý záměr zhatila 1. světová válka,“ popisuje Radek Teichman z Komitétu 1866.
S myšlenkou na obnovu záměru umístění pomníku přišel právě současný Komitét. Podobu pomníku vytvořil sochař Petr Novák z Jaroměře, jenž se plastikám koní věnuje. Je mimo jiné i autorem jezdecké sochy prvního československého prezidenta T.G. Masaryka v Lánech z roku 2010.
Náklady na vytvoření pomníku a úpravu pietního místa se vyšplhaly na 3,5 miliónu korun.
Odhalení na místě sledovaly možná až tři tisíce lidí. Ti pak krátce poté viděli také první bitevní ukázku. „V ní se představila stovka jezdců a také několik set pěšáků a dělostřelců v dobových uniformách s historickými zbraněmi,“ popsal Radek Teichman.
„Předvedli manévr, při němž záložní rakouské jezdectvo mělo zabránit pruským jezdeckým oddílům pronásledovat rakouskou armádu, která ustupovala z Chlumu.“
Největší bitevní ukázku připravují organizátoři na neděli. Na bojišti Chlum chtějí připomenou všechny hlavní momenty celé bitvy u Hradce Králové. „V minulosti se bitevní ukázky zaměřily jen na dílčí část bitvy, teď to bude ukázka všech hlavních zvratů a příčin rakouské porážky,“ upozorňuje Radek Balcárek.
Ukázky se zúčastní na 100 jezdců a téměř 600 pěšáků a dělostřelců. Organizátoři dokonce na bojišti postaví repliky historických objektů, například mlýn, obytné stavby, mostek či ovčín. „Modelová vesnička bude v průběhu bitevní ukázky za přispění atraktivních pyrotechnických efektů zcela zničena,“ dodal Balcárek.