Článek
Přesně před čtyřmi měsíci zaměstnanci jeskynního systému oznámili, že v akváriu, kde část macarátů chovají, našli 50 až 60 nakladených vajíček. Vyvolalo to velký ohlas po celém světě, macaráti kladou vajíčka totiž jen několikrát za dekádu a z 500 vajec se vylíhnou jen dvě.
„Nyní bedlivě sledujeme vajíčka, ze kterého se vyklube náš další dráček. A jestli vystřelí z vajíčka tak jako ten první a bude v akváriu plavat dokola, než začne odpočívat na dně,“ píše v prohlášení tým jeskynního systému.
Tito endemičtí obojživelníci jsou pro vědce velkou záhadou. Žijí v jeskyních, v naprosté tmě. Jsou slepí, při lovu se orientují pomocí sluchu a čichu. Jejich podlouhlé tělo má vlivem absence pigmentu světle růžovou barvu. Ve středověku se jich lidé báli, protože se domnívali, že se jedná o potomky draků.
Dospělí jedinci dorůstají průměrně do délky kolem 30 centimetrů. Dožívají se až 100 let, přičemž bez potravy vydrží i 10 let. Krasový jeskynní systém poblíž obce Postojná je údajně jediným místem na světě, kde mohou turisté tyto tvory pozorovat.