Článek
Ibis uhynul kvůli neprůchodnosti střev, takzvané obstipaci. Na Facebooku to uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek. Pták spolykal například kousky skla nebo také části pozinkované podložky.
„Patrně šlo o kombinaci hladu a nezkušenosti. Ostatní odchycení ibisové proto dostanou preparát, který jim umožní případné cizí předměty snadněji vyloučit, a také budou zrentgenováni,“ uvedl Bobek.
Vzácní ptáci se ze zoo se dostali 1. března dopoledne, když v ochranné síti voliéry, která nevydržela nánosy těžkého mokrého sněhu, vznikly díry. Od té doby je hledají pracovníci zahrady za pomoci veřejnosti, která hlásí každého „podezřelého“ ptáka na sociálních sítích i na telefonním čísle 734 524 439.
Ptáci s typickým dlouhým zahnutým zobákem se během několika dnů rozletěli po celých středních Čechách. Byli odchyceni v různých částech Prahy a Středočeského kraji – na Balabence a Ruzyni, v Michli, Bohnicích, Holešovicích, u Václavského náměstí, nedaleko Brandýsa nad Labem, v Kralupech nad Vltavou a Říčanech.
Část je opět ve voliéře
Ibisa, který v úterý uhynul, pomohl v neděli odchytit u Ruzyně dravec cvičený k ochraně ruzyňského letiště. Jednoho ibisa také například polapil mladý pár s pomocí mikiny, dalšího chytil policista, pracovník pošty nebo sám náměstek pražské zoo, a to často vysoko nad zemí – na okenních parapetech či lešení.
Zatím poslední dva byli chyceni v pondělí, jeden nedaleko Kroužkovací stanice Národního muzea v pražských Horních Měcholupech do pěvčí sítě a další vystřelovací sítí v Letech u Dobřichovic.
Nalezence umisťují pracovníci zahrady do zázemí, aby se zotavili z nezvyklého zážitku. Část navrácených ibisů mohou návštěvníci vidět již od soboty ve voliéře poblíž jižního vchodu do zoo.
Stávající počasí by nemělo ptákům dělat problémy, chladno i mráz snášejí dobře. Zvládnou také bez obtíží hladovět pět až sedm dní, potravu by si ale měli dokázat za současných podmínek nalézt. Na městskou zástavbu, elektrické vedení ani rušnou dopravu v hlavním městě ale nejsou zvyklí a mohou se zranit.