Hlavní obsah

Jeden z odchycených ibisů je po smrti. Na svobodě sežral, na co přišel

V pražské zoo v úterý uhynul jeden z 15 odchycených ibisů, kteří před týdnem uletěli z voliéry poškozené sněhem. Odrostlé mládě vylíhnuté loni spolykalo při svém pobytu mimo zahradu mnoho cizorodých předmětů, slimáky a mnohonožky. Celkem uletělo 18 ibisů, zpátky v zoo jich je nyní 14. Tři stále unikají, zahrada o nich ale podle Bobka ví.

Foto: Praha Zoo, ČTK

Ibis skalní pražské zoo na archivním snímku

Článek

Ibis uhynul kvůli neprůchodnosti střev, takzvané obstipaci. Na Facebooku to uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek. Pták spolykal například kousky skla nebo také části pozinkované podložky.

„Patrně šlo o kombinaci hladu a nezkušenosti. Ostatní odchycení ibisové proto dostanou preparát, který jim umožní případné cizí předměty snadněji vyloučit, a také budou zrentgenováni,“ uvedl Bobek.

Vzácní ptáci se ze zoo se dostali 1. března dopoledne, když v ochranné síti voliéry, která nevydržela nánosy těžkého mokrého sněhu, vznikly díry. Od té doby je hledají pracovníci zahrady za pomoci veřejnosti, která hlásí každého „podezřelého“ ptáka na sociálních sítích i na telefonním čísle 734 524 439.

Ptáci s typickým dlouhým zahnutým zobákem se během několika dnů rozletěli po celých středních Čechách. Byli odchyceni v různých částech Prahy a Středočeského kraji – na Balabence a Ruzyni, v Michli, Bohnicích, Holešovicích, u Václavského náměstí, nedaleko Brandýsa nad Labem, v Kralupech nad Vltavou a Říčanech.

Část je opět ve voliéře

Ibisa, který v úterý uhynul, pomohl v neděli odchytit u Ruzyně dravec cvičený k ochraně ruzyňského letiště. Jednoho ibisa také například polapil mladý pár s pomocí mikiny, dalšího chytil policista, pracovník pošty nebo sám náměstek pražské zoo, a to často vysoko nad zemí – na okenních parapetech či lešení.

Zatím poslední dva byli chyceni v pondělí, jeden nedaleko Kroužkovací stanice Národního muzea v pražských Horních Měcholupech do pěvčí sítě a další vystřelovací sítí v Letech u Dobřichovic.

Nalezence umisťují pracovníci zahrady do zázemí, aby se zotavili z nezvyklého zážitku. Část navrácených ibisů mohou návštěvníci vidět již od soboty ve voliéře poblíž jižního vchodu do zoo.

Stávající počasí by nemělo ptákům dělat problémy, chladno i mráz snášejí dobře. Zvládnou také bez obtíží hladovět pět až sedm dní, potravu by si ale měli dokázat za současných podmínek nalézt. Na městskou zástavbu, elektrické vedení ani rušnou dopravu v hlavním městě ale nejsou zvyklí a mohou se zranit.

Související články

Výběr článků

Načítám