Článek
Na celém světě si odbory připomínají památku obětí pracovních úrazů, nemocí z povolání a zraněných při práci. Hlavním smyslem je poukazovat na nutnost zdravého pracovní prostředí a zdůrazňovat podle odborů stále podceňovaný význam prevence v oblasti bezpečnosti práce.
Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad evidují z loňského roku 104 smrtelných pracovních úrazů. V roce 2015 se jich stalo 131. Nejčastěji k nim dochází u řidičů a stavebních dělníků.
Kontroly odborových inspektorů
„Jsme přesvědčeni, že k příznivějšímu výsledku významně přispěla i kontrolní činnost odborových inspektorů bezpečnosti práce, kteří v loňském roce provedli 2402 kontrol a odhalili téměř 8700 závad,“ uvedla místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová.
ČR podle ní patří mezi země s největším fondem pracovní doby kvůli velké přesčasové práci, která spolu s nedodržováním přestávek a nedostatečným odpočinkem vede k nárůstu stresové zátěže. „Ta se stává podhoubím pro pracovní úrazy,“ upozorňuje.
Pravomoc zastavit práci
Předseda ČMKOS Josef Středula usiluje o to, aby se v rámci právě projednávané novely zákoníku práce odborům dala zpět pravomoc, kdy v případech vážného ohrožení zdraví a života zaměstnanců mohou zastavit práci, jestliže v dané firmě působí.
Za rok 2016 SÚIP celkem eviduje 44 401 pracovních úrazů, z nichž bylo 1304 závažných a právě 104 smrtelných.
Před sídlem ČMKOS se na náměstí Winstona Churchilla v Praze ve 12 hodin za účasti ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD), generálního inspektora SÚIP Rudolfa Hahna, předsedy ČMKOS Josefa Středuly a místopředsedkyně Radky Sokolové uskutečnil pietní akt za 104 zmařených lidských životů.