Článek
O možnostech, jak zlepšit postavení žen na pracovním trhu, jednali v uplynulých dnech účastníci kulatého stolu pořádaného Svazem průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) pod názvem „Diverzita ve firmách: Potenciál žen jako faktor růstu“.
„Evropa přichází ročně o 320 miliard eur (zhruba 8,6 triliónu Kč), protože nejsou vytvořeny podmínky pro ženy, aby sladily svůj pracovní a soukromý život. Ženy představují pro byznys obrovský potenciál, vnášejí do něj nové pohledy a životní zkušenosti a často pozitivně ovlivňují firemní kulturu,“ zdůraznila eurokomisařka Věra Jourová, která na setkání prezentovala iniciativy Evropské komise na podporu zaměstnanosti žen.
V ČR se podporuje princip dobrovolnosti
Evropská komise již přijala novou genderovou strategii na léta 2016–2019 a nastavila několik priorit, mezi něž patří vyšší zapojení žen na trhu práce a snížení rozdílu mezi platy žen a mužů. SP ČR ale nepodporuje tlak komise na závaznou regulaci v oblasti diverzity a upřednostňuje princip dobrovolnosti.
„Byznys moc nefandí regulacím a zásahům do podnikových politik. Musí sám dospět k závěru, že politika diverzity přináší do firem kreativitu a inovativní přístupy, a že tak přispívá k jejich růstu a konkurenceschopnosti,“ prohlásil první viceprezident SP ČR Jan Rafaj.
Příkladem dobré praxe zaměřené na diverzitu, ať již genderovou, či věkovou, je Česká spořitelna. Ta společně s celou skupinou Erste chce mít do roku 2019 v top managementu až 35 procent žen.