Článek
Hlavním cílem tzv. příspěvku na dojíždění je podpora zaměstnanosti uchazečů ze skupin ohrožených dlouhodobou nezaměstnaností a snaha o sladění nabídky a poptávky na trhu práce.
ÚP ČR příspěvek poskytuje v pilotním provozu od dubna 2016 v pěti krajích – Ústeckém, Jihomoravském, Olomouckém, Moravskoslezském a Karlovarském – a od července pak ještě v královéhradeckém regionu.
Nejvyšší příspěvek – 3500 Kč – poskytuje ÚP ČR klientovi v Karlovarském kraji, který nastoupil jako vedoucí autobusové dopravy a do práce dojíždí 255 km.
„Omezená možnost dojíždění za prací patří, kromě neodpovídající kvalifikace klientů, mezi bariéry, které snižují šance k jejich uplatnění na trhu práce. Příspěvek na podporu regionální mobility je jednou z cest, jak tuto bariéru odstranit. Vzhledem ke značnému zájmu klientů je tato varianta podpory dostupnější,“ uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.
O příspěvek si mohou požádat uchazeči, kteří budou do nového zaměstnání dojíždět mimo svou obec a jsou v evidenci Úřadu práce ČR déle než pět měsíců.
Žádost může podat také klient, který je bez práce kratší dobu, ale není možné zprostředkovat mu zaměstnání v místě bydliště kvůli jeho zdravotnímu stavu, nedostačující praxi nebo péči o dítě.
Minimální vzdálenost je 10 km
Možnost kratší doby evidence se vztahuje i na uchazeče, pokud přišli o práci či o ni přijdou v důsledku hromadného propouštění.
Nový zaměstnavatel musí s podpořeným uchazečem o zaměstnání uzavřít pracovní poměr na dobu neurčitou nebo na dobu určitou delší než šest měsíců. V pracovní smlouvě musí uvést konkrétní místo výkonu práce. Další podmínkou je potvrzení o bezdlužnosti žadatele.
Výše příspěvku se pohybuje v rozmezí od 1000 Kč do 3500 Kč měsíčně podle dojezdové vzdálenosti, minimum je 10 kilometrů.
Nejvyšší příspěvek – 3500 Kč – poskytuje ÚP ČR klientovi v Karlovarském kraji, který nastoupil jako vedoucí autobusové dopravy a do práce dojíždí 255 km.