Článek
Průzkum se uskutečnil ve třech termínech národních srovnávacích zkoušek letos na jaře. Šestadvacet procent dotázaných považovalo za nejlukrativnější právnické obory. S devatenácti procenty za nimi skončily obory zaměřené na IT a sedmnáct procent dotázaných vidí nejvyšší výdělky v ekonomických oborech.
Humanitní obory jsou na chvostu
Právnické obory ale podle mladých lidí zdaleka nejsou ty, kde se nejlépe hledá uplatnění. Nejvyšší šance zde vidí devět procent respondentů. Pro srovnání u oborů lékařských, technických a IT to bylo mezi 16 a 18 procenty dotázaných. "Na druhé straně spektra jsou obory společenskovědní, humanitní, zemědělské a zdravotně sociální," řekl na tiskové konferenci Štěpán Pudlák ze společnosti Scio.
Na medicínu a techniku se cítí málokdo
Dvě třetiny respondentů připustily, že existuje obor, který by rády studovaly, ale nemají na to dostatečné schopnosti. Bezmála čtvrtina z nich uvedla, že jde o obory lékařské. Relativně často si také uchazeči o VŠ nevěřili na technické obory.
Národní srovnávací zkoušky jsou na řadě vysokých škol v Česku i na Slovensku součástí přijímacího řízení. Dvě třetiny lidí, kteří se zúčastnili tohoto průzkumu, se na VŠ hlásí přímo ze střední školy. Čtrnáct procent se hlásilo z jiné VŠ a dvanáct procent ze zaměstnání.