Článek
"Jestli tohle není občanská válka, bůhví, co pak občanská válka je," řekl Aláví v rozhovoru pro BBC. Spory mezi šiíty a sunnity jsou především na severu země v okolí města Sámarra.
Bagdád o víkendu navštívil americký náměstek ministra obrany John Reid. Řekl, že teroristé se sice o občanskou válku snaží, ale jsou poráženi. S Alávího slovy nesouhlasí, většina země je prý pod kontrolou koaličních vojsk.
Irák je nyní v patové situaci, v zemi sice proběhly volby, stále se ale nedaří sestavit fungující vedení země. Premiérem byl sice šiítskou většinou zvolen Ibráhím Džaafarí, proti němu ale maj výhrady zástupci Kurdů i sunnitů. Džaafarí už řekl, že je připraven se funkce vzdát. [celá zpráva]
Aláví varoval, aby v zemi nevzniklo vakuum, které by bylo živnou půdou pro nejrůznější militaristická hnutí.
Tři roky od útoku
O víkendu jsou to tři roky, kdy USA zaútočily na Irák s s pomocí koaličních sil, především Britů, a svrhly diktátorský režim Saddáma Husajna. Země se od té doby potýká s teroristickými útoky radikálních islamistů.
Ve světě v sobotu protestovaly proti přítomnosti vojsk v Iráku tisíce lidí. Největší protesty byly jihokorejském Soulu a také v USA a Velké Británii. Podle průzkumu s válkou v Iráku souhlasí v USA stále méně lidí, protestů se ale zúčastnilo v New Yorku jen asi tisíc lidí.