Článek
Obavy ze strany americké administrativy jsou podle zástupců společnosti Kaspersky Lab liché. Zástupci antivirového podniku nicméně podobná nařčení odmítali již dříve.
Nařízení pro americké úřady přesto padlo. Federální agentury nyní musí do 30 dnů na všech počítačových systémech, které používají, identifikovat nástroje těchto ruských softwarových tvůrců a do 90 dnů je odstranit.
„Jsme znepokojeni vazbami mezi některými zaměstnanci Kaspersky Lab, ruskými zpravodajskými službami a dalšími tamními vládními agenturami. Stejně znepokojivé je také ruské právo, podle něhož mohou tamní zpravodajské služby požadovat nebo dokonce vymáhat spolupráci od Kaspersky Lab,“ uvedla americká administrativa v prohlášení podle agentury Reuters.
Spolupracovali s tajnou službou
V minulosti zástupci ruské antivirové společnosti skutečně připustili, že spolupracovali s ruskou tajnou službou FSB. Zakladatel podniku Jevgenij Kasperskij navíc navštěvoval školu KGB.
Vztahy mezi USA a Ruskem jsou nyní poměrně napjaté. Kreml byl totiž opakovaně obviněn z kybernetických útoků na Spojené státy a ze snahy ovlivňovat loňské prezidentské volby. To nicméně Rusové opakovaně popřeli.
Rozhodnutí administrativy prezidenta Trumpa nebude mít na chod podniku Kaspersky Lab žádný dramatický dopad. Washington totiž podle agentury Reuters nakoupil u ruské společnosti programy pouze za několik stovek tisíc dolarů.
Kaspersky Lab patří k největším antivirovým společnostem na světě. V různých zemích má více než 400 miliónů zákazníků.