Hlavní obsah

Uber může zase jezdit. Italský soud zrušil zákaz mobilní aplikace

Řím

Římský soud zrušil minulý týden svůj zákaz používání aplikace společnosti Uber pro alternativní taxislužbu Uber Black v Itálii. O zákazu soud rozhodl na počátku dubna kvůli žalobě tradičních taxislužeb, podle kterých aplikace Uberu představují nekalou konkurenci.

Foto: Lucy Nicholson, Reuters

Aplikace Uber v autě

Článek

Další služby Uber v zemi, Uber Pop a Uber X, jsou stále zakázané. O jejich zákazu rozhodl koncem března soud v Turíně, upozornila agentura ANSA.

„S radostí oznamujeme, že budete moci pokračovat v používání naší aplikace v Itálii,” oznámil mluvčí italského Uberu na Twitteru. Zároveň dodal, že firma je nadšená, že tisíce řidičů mohou pokračovat v používaní Uberu v Itálii. Nicméně dodal, že Itálie nyní potřebuje reformovat své zastaralé zákony, aby všichni její občané a města mohli těžit z moderní technologie.

Rozsáhlé protesty a stávky řidičů taxi

Římský soud uvedl, že jeho rozhodnutí vychází z rozhodnutí italského parlamentu pozastavit do konce roku několik norem v právních předpisech upravujících činnost taxislužby a řidičů limuzín. Rozhodnutí vyvolalo rozsáhlé protesty a stávky řidičů taxi, některé z nich přerostly v násilnosti. Řidiči taxi v Itálii musí dodržovat přísné předpisy.

Italská vláda slíbila, že do konce letošního roku zavede jasnější pravidla hospodářské soutěže mezi běžnou taxislužbou a konkurenčními službami, napsala agentura Reuters.

Uber považují za nekalou konkurenci také taxikáři v České republice. Krajský soud v Brně v dubnu zakázal společnosti Uber předběžným opatřením provozovat v Brně taxislužbu za podmínek, za jakých ji nyní nabízí. Podle soudu porušuje několik ustanovení zákona, který provoz taxi upravuje.

Generální advokát Soudu Evropské unie tento měsíc uvedl, že elektronická platforma Uber, která poskytuje alternativní způsob taxislužby, spadá do kategorie přepravních služeb. Tudíž je možné jí ukládat povinnost opatřit si licence a povolení podle příslušných zákonů zemí, v nichž je aktivní. Soud se může, ale nemusí ve svém rozhodování tímto názorem řídit, ale většinou tak činí.

Související témata:

Výběr článků

Načítám