Článek
Patrně jako první upozornil na chybu uživatel vystupující pod jménem petruj87. „V aplikaci tečka stačí změnit datum na telefonu a jste zelení,“ uvedl na Twitteru. Jeho pokus zopakovaly desítky dalších lidí a skutečně funguje.
Při případné kontrole ale taková změna nebude příliš platná. Samotný QR kód se totiž nijak nezmění, a tak při jeho načtení kdokoliv zjistí, že je certifikát zobrazen zelenou barvou chybně. Pravost lze zkontrolovat také tím, že se kontrolor podívá na datum očkování a připočte k tomu 14 dní.
V aplikaci tečka stačí změnit datum na telefonu a jste zelení. #justsaying #governmentapps
— @petruj87 (@petruj87) July 13, 2021
Na druhou stranu, pokud někdo kontroluje více certifikátů najednou jen letmým pohledem, může se snadno nechat zelenou barvou v aplikaci „uchlácholit“.
Přesto se údajně oprava této chyby nechystá. „Víme o tom, systémově to řešit neplánujeme. V čTečce (aplikace, která certifikáty kontroluje, pozn red.) se to zobrazí správně a je to jeden z důvodů, proč při kontrole certifikátů používat čTečku,“ řekl Novinkám mluvčí Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Lukáš Trnka s tím, že QR kód při načtení zasvítí červeně.
Milion uživatelů
Aplikace Tečka slouží jako digitální covidový certifikát, díky kterému se mohou lidé prokázat svou bezinfekčností nejen prostřednictvím očkování, ale i testů nebo potvrzením o prodělání nemoci. Do aplikace je možné načíst certifikáty i více osob, například členů rodiny.
K nedělnímu večeru si Tečku stáhlo 1,035 milionu uživatelů. „Denně aplikaci Tečka otevře alespoň jednou zhruba 250 tisíc lidí,“ uvedla NAKIT.
Aplikace Tečka mnoha lidem zčervenala, po druhé dávce zase zezelená