Článek
„BSI doporučuje nahradit programy společnosti Kaspersky na ochranu před počítačovými viry jinými produkty,” uvedl spolkový úřad.
Poukázal na to, že antivirové a další služby mají rozsáhlá systémová oprávnění a zároveň udržují neustálé spojení se servery výrobců, proto je zásadní vzájemná důvěra a spolehlivost. V současné situaci, kdy Rusko napadlo Ukrajinu a kdy od Moskvy hrozí státům NATO a EU vojenská a zpravodajská rizika, je podle BSI nutné o důvěře v software společnosti Kaspersky pochybovat.
„Ruský výrobce softwaru může sám podnikat útočné akce, může k nim být nucen proti své vůli nebo může být sám bez svého vědomí obětí kybernetické operace, případně se stát nástrojem útoku proti svým zákazníkům,” vysvětlil německý úřad.
Zákaz ruského antiviru Kaspersky v USA bude mít dohru u soudu
Nástroj špionáže, tvrdí izraelská zpravodajská služba
Izraelská zpravodajská služba uvedla již v roce 2017, že objevila ruské vládní hackery používající antivirový software Kaspersky k odcizení tajných materiálů americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). Kvůli tomu se tehdy americká administrativa rozhodla smazat tento antivirus ze všech vládních počítačů.
Světové špičky v oblasti kybernetické bezpečnosti nejsou jednotné v názoru, zda se ruské tajné služby zmocnily softwaru Kaspersky, aniž by o tom firma věděla, zda je spoluviníkem samotný podnik, nebo některý z jeho zaměstnanců.
Ruská společnost už dříve několikrát popřela, že má vazby na jakoukoliv vládu. Tvrdila také, že nikdy žádné vládě nepomůže s kybernetickou špionáží. Firma ale podle Reuters v minulosti připustila, že spolupracovala s ruskou tajnou službou FSB. Zakladatel a ředitel podniku Jevgenij Kasperskij navštěvoval školu KGB.