Článek
Taktiky sociálního inženýrství jako "nigerijské dopisy" nebo "španělští vězni" se zneužívají už desítky let, v současnosti kyberzločinci tyto standardní formy lstí obnovují a modernizují podle aktuálních trendů ve společnosti. Úrodnou půdou pro kyberzločin se například stávají nástroje a technologie používané při vytváření interaktivního prostředí oblíbených webů sociálního networkingu.
V březnu Trend Micro odhalila, že na špičkové stránky fungující na principech Web 2.0 (tj. sociální networking, sdílení videa a stránky pro VoIP), poskytovatele free mailů, banky a oblíbené weby pro e-komerci zaútočilo přes 400 phishingových softwarových kitů určených k automatickému vytváření phishingových stránek. Nedávno nová forma phishingu varovala potenciální oběti před phishingovými maily, čímž se snažila vzbudit důvěru, a pak uživatele navést k tomu, aby klikli na odkaz, který vedl na podvodnou stránku.
Spammeři také obnovují starší techniky. V únoru Trend Micro prošetřovala pokus o „vishing“, tj. voice phishing (hlasový phishing). Hlasová zpráva vypadala věrohodně, protože všechny odkazy vedly na odpovídající, legitimní cílové stránky. Obsahovala ovšem i telefonní číslo, na které měli uživatelé zavolat a reaktivovat svůj účet, který byl údajně dočasně deaktivován. Po vytočení čísla byli uživatelé dotázání na číslo jejich kreditní karty a PIN, což po sdělení těchto údajů otevřelo phisherům cestu k těmto bankovním kontům.
Vývoj malwaru pro kombinované hrozby
Malwarové varianty jsou obvykle považovány za samostatné hrozby. Dnes webové hrozby vytvářené s cílem osobního profitu kombinují různé škodlivé softwarové komponenty do jedinečného business modelu webových hrozeb. Kyberzločinci například zašlou mailingový spam nebo zprávu přes instant messaging obsahující odkaz na záludnou URL adresu.
Uživatel klikne na odkaz a je přesměrován na webovou stránku, z níž se do jeho počítače automaticky nahraje soubor s trojským koněm. Trojský kůň poté stáhne další soubor (spyware), který sbírá citlivé informace, jako jsou čísla bankovních účtů (spy-phishing). I když jde zdánlivě o jeden incident, s kombinovanými hrozbami se mnohem hůře bojuje a pro uživatele jsou mnohem nebezpečnější.
Zneužívání nových technologií
Technika fast-flux je dalším příkladem, jak zločinci zneužívají technologický rozvoj. Fast-flux je přepínací mechanismus, který umožňuje zneužít servery doménových jmen DNS (domain-name-server) kombinací sítí peer-to-peer, distribuovaných příkazů a řízení, webového vyrovnávání zátěže a proxy přesměrování na skryté weby využívající phishingové nástroje.
Fast-flux pomáhá phishingovým webům zůstat delší dobu v provozu a přilákat více obětí. Bezpečnostní experti tak mají větší problém s identifikací záludných domén Storm, protože jejich vývojáři využívají techniky fast-flux a ztěžují tak odhalení těchto domén.
Nárůst webových hrozeb
Trend Micro zjistila, že během první poloviny roku 2008 došlo k výraznému nárůstu aktivity v oblasti webových hrozeb. Jen v březnu dosáhl jejich počet 50 miliónů, když v prosinci 2007 jich bylo zaznamenáno zhruba 15 miliónů. Sestupný trend byl naopak zaznamenán u adwaru, trackwaru, keyloggerů a freeloaderů.
V březnu 2007 bylo podle Trend Micro nakaženo adwarem zhruba 45 procent pécéček, zatímco v dubnu 2008 šlo pouze o 35 procent. V dubnu 2007 bylo trackwarem nakaženo zhruba 20 procent pécéček; v květnu tento počet klesl na méně než pět procent.
Také keyloggery zaznamenaly sice malý, zato stálý pokles – na jaře 2008 jimi bylo nakaženo méně než pět procent počítačů, zatímco v září 2007 se tento počet vyšplhal na pět procent.
„To je dobrý příklad, jak se metody kyberzločinců postupem doby vyvíjejí –místo hrozeb využívajících starších nebo upadajících technologií se nyní zaměřují na lukrativní metody, které přinášejí vyšší zisky,“ řekl Raimund Genes, CTO společnosti Trend Micro.