Článek
Obě zmiňované aplikace se totiž řídí novou směrnicí o soukromí a elektronických komunikacích, za kterou stojí Evropská komise. Ta vešla v platnost již v pondělí 21. prosince, Facebook se na tento zlomový bod začal ale připravovat již s předstihem.
Základní funkčnost Instagramu i Messengeru zůstala zachována, takže uživatelé na první pohled nepoznají žádný zásadní rozdíl, nicméně celá řada funkcí skutečně zmizela.
Problém je ale v tom, že nikde na Facebooku – potažmo v rámci zmiňovaných aplikací – se uživatelé nedozví, o jaké funkce vlastně přijdou. Zobrazí se jim totiž pouze hláška „některé funkce nejsou k dispozici“, jak bylo uvedeno již výše. Uživatel má možnost pouze kliknout na tlačítko OK, na nic jiného.
„Důvodem je nutnost podřídit se novým pravidlům pro služby související s posíláním zpráv v Evropě. Na obnovení těchto funkcí pracujeme,“ informují pracovníci Facebooku ve zprávě.
EU bude přísněji dohlížet na velké internetové firmy
Podle ohlasů jednotlivých uživatelů nejsou k dispozici například skupinové ankety na Messengeru, přezdívky přátel v Messengeru či AR filters. Stejně tak nefunguje vyhledávání v historii Messengeru nebo možnost zobrazit v chatech historii fotografií.
Směrnice Evropské komise samozřejmě žádnou z těchto funkcí nezakazuje, nicméně Facebook je omezil kvůli tomu, jak pracuje s daty uživatelů. Nyní pracuje již na úpravách, aby mohl postupně všechny funkce vrátit, uvedli zástupci největší sociální sítě v prohlášení pro zpravodajskou stanici BBC. Kdy se tak stane, ale není v tuto chvíli jasné.