Článek
Chyba se týká poslední verze operačního systému iOS s pořadovým číslem 11. IPhony se zhroutí poté, co je na nich zobrazena zpráva obsahující jeden konkrétní znak v telugštině, tedy v třetím nejpoužívanějším indickém jazyce po hindštině a bengálštině.
Situace je o to závažnější, že přístroj s logem nakousnutého jablka přestane pracovat prakticky okamžitě, co přijme zprávu z jakéhokoliv zdroje. Nejde tedy pouze o SMS zprávy, ale například také o texty zasílané přes WhatsApp, Twitter, Skype či přes e-mail.
Apple’s latest operating system has a bug that could really mess up your phone https://t.co/gqpRzAGKqd
— New York Magazine (@NYMag) February 16, 2018
Takto vypadá znak, který dokáže vyřadit iPhone z provozu.
Ve chvíli, kdy v jakékoliv aplikaci daný znak zobrazíte, aplikace se zasekne a přestane pracovat. Jedinou možností, jak ji opět zprovoznit, je zobrazení daného znaku na jiném přístroji a smazání zprávy.
To ale například v případě, kdy se znak objeví v notifikačním okně, není možné. V takovém případě dojde k pádu systému iPhonu a k nekonečným restartům. Přístroj v takovém stavu již není možné používat a je nutné navštívit servis, případně celé zařízení smazat pomocí počítače.
Apple se zatím k celému problému nevyjádřil, ale podle všeho již na opravě této nepříjemné chyby pracuje. Nejnovější testovací verze iOS, která je určena pro odborníky a vývojáře, již totiž podle informací Novinek podobným neduhem netrpí.
Dříve trápily uživatele odkazy
Vtipálci – a případně i nefalšovaní záškodníci s nekalými úmysly – tak mají další možnost, jak potrápit uživatele jablečných smartphonů. A historicky to není poprvé.
V roce 2016 se například internetem šířily odkazy na speciální webovou stránku, která dokázala u iPhonů a stolních počítačů od Applu „shodit“ nejen samotný prohlížeč, ale také celý operační systém, jak je vidět i na videu níže.
Stránka obsahuje speciálně upravený kód v JavaScriptu, který zkrátka donutí zařízení provést restart. Jedinou obranou je na podobné odkazy neklikat.