Hlavní obsah

Záchrana Huawei? Trump po schůzce s čínským prezidentem dovolil firmě nakupovat v USA

Aktualizováno

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei bude opět moci nakupovat produkty od amerických dodavatelů. Po schůzce s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem na okraj summitu G20 v Ósace to v sobotu na tiskové konferenci řekl americký prezident Donald Trump.

Foto: Aly Song, Reuters

Sídlo firmy Huawei v čínském Šen-čenu

Článek

„Americké podniky mohou prodávat svá zařízení firmě Huawei,” řekl Trump na tiskové konferenci. „Mluvíme o zařízeních, se kterými není spojen žádný větší problém týkající se národní bezpečnosti,” dodal šéf Bílého domu podle agentury Bloomberg.

Huawei je po jihokorejském Samsungu druhým největším prodejcem chytrých telefonů na světě poté, co loni předstihl americký Apple. V technologiích pro nové mobilní sítě 5G, které se kvůli internetu věcí chystá zavést celý vyspělý svět včetně ČR, je čínská firma dokonce světovým lídrem.

Spojené státy v polovině května zařadily Huawei na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této čínské firmě dodávat své produkty. Americké tajné služby podezírají Huawei ze spolupráce s čínskou rozvědkou, což ale Huawei dlouhodobě popírá.

V oblasti mobilních telefonů americká restrikce firmě Huawei znepřístupnila služby internetové společnosti Google, jako například obchod s aplikacemi Google Play.  To by na světových trzích učinilo přístroje s operačním systémem Android téměř nepoužitelnými. Společnost také ztratila přístup k nákupu důležitých hardwarových komponent.

Šéf společnosti Huawei Žen Čeng-fej již přiznal, že sankce podnik drtí. [celá zpráva]

Foto: Susan Walsh, ČTK/AP

Americký prezident Donald se svým čínským pretějškem Si Ťin-pchingem na summitu G-20 v Ósace

Společnost Huawei minulý týden varovala, že obchodní restrikce ze strany Washingtonu budou mít negativní dopad na její tržby. List The Wall Street Journal tento týden uvedl, že odstranění obchodních restrikcí proti Huawei je jednou z podmínek Pekingu pro urovnání obchodních sporů s USA.

Obchodní válka mezi USA a Čínou se naplno rozhořela loni v březnu, kvůli sporu trpí světová ekonomika i finanční trhy. Trump po dnešním setkání s čínským prezidentem řekl, že prozatím nehodlá zavádět další cla na dovoz čínského zboží. Dodal, že Čína začne kupovat více amerických zemědělských produktů.

Před riziky varovali také Češi 

Před riziky spojenými s výrobky firem Huawei a ZTE varoval i český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Před čím varuje NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.
Neznamená to, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti uživatelům, ale představují riziko, že zneužity být mohou. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury – stávající i nově budované – znamená vysokou hrozbu.
Problém představuje čínské prostředí, kde tyto společnosti primárně působí. Podle tamních zákonů musí soukromé společnosti spolupracovat se státem při zpravodajských aktivitách. Aktivity vlivového i špionážního charakteru Čína, kde vládne autoritativní režim, už nyní provádí v České republice.
Technologie zmíněných firem na citlivých místech představují riziko nejen kvůli potenciální špionáži, ale i kvůli ohrožení běžných služeb státu. Cizí mocnost by je pak mohla chtít zneužít například k zásahům do internetu. Obezřetnost je namístě také tam, kde by jejich zneužití mohlo přinést ohrožení zdraví a životů lidí nebo významné hospodářské ztráty.
Související témata:

Výběr článků

Načítám