Článek
Mezi další nejčastější příčiny prasknutí displeje patří pád telefonu při pořizování fotky nebo selfie (14 procent), při vystupování z auta (deset procent) nebo upuštění telefonu na zem dětmi (devět procent).
Každému pátému dotazovanému se podařilo poškodit displej už během prvních šesti měsíců od pořízení nového telefonu. Nejrizikovější je však druhý půlrok od zakoupení. V tomto období prasklý displej řešily téměř dvě pětiny Čechů. Během druhého roku stáří telefonu pak dojde k prasknutí ve čtvrtině případů. Celkem tak 85 procent displejů praskne v rámci dvouleté záruční doby telefonu. Nutno ale podotknout, že záruku na tento typ poškození nelze využít, uvedla ERV.
Z těch, kterým displej praskl, 60 procent neřeší opravu a telefon dál používají. Čtvrtina si nechá displej opravit v autorizovaném servisu, aby nepřišla o záruku. Každý desátý si pak raději koupí rovnou nový telefon.
Rozbitý mobil jako strašák, Češi se bojí problémů s baterií a vodou
I za více než deset tisíc
Cena opravy se pohybuje v širokém rozmezí a závisí na typu telefonu. Zatímco u levnějších telefonů se dá displej opravit do 4000 korun, u dražších telefonů typu iPhone je nutné počítat s tím, že za opravu zaplatí minimálně 5000 Kč. U vlajkových modelů značky pak cena přesáhne i 10 000 korun.
Každý nový telefon je tedy vhodné opatřit ochranným krytem a na displej instalovat tvrzené sklo. Kvalitní ochranu lze pořídit do 1000 Kč. Pojištění telefonu pro případ prasknutí vyjde na nejméně 1390 korun za rok.
Počet chytrých mobilních telefonů dodaných na český trh se loni podle analytické firmy Gartner zvýšil o půl procenta na 4,55 milionu. Nejprodávanější byl Samsung, následují Huawei a Xiaomi. Xiaomi tak předstihlo Apple, který klesl na čtvrté místo.
Může se vám hodit na Firmy.cz: