Článek
Zpomalovat iPhony se starší baterií začal výrobce už na konci roku 2017. Krátce poté to potvrdil přímo mluvčí Applu s tím, že tato vlastnost byla do telefonů implementována záměrně.
Operační systém totiž dokáže sám vyhodnotit stav akumulátoru a snaží se zabránit neočekávaným vypnutím. Proto v případech, kdy není baterie již ve stoprocentní kondici, sníží výkon natolik, aby „uživatel nebyl omezován v práci“. Za omezení se však v tomto případě považuje pouze nahodilé vypnutí telefonu, nikoli ztráta výkonu, na kterou začali uživatelé poukazovat po zveřejnění celého příběhu.
Podle francouzského úřadu však podnik o této funkci dostatečně neinformoval samotné uživatele, kvůli čemuž si mohli někteří zbytečně pořídit mylně nové telefony, které byly rychlejší. Právě proto nyní padla milionová pokuta.
Apple čelí desítkám žalob. Kvůli zpomalování iPhonů
Systém už má vypínač
Pod vlnou kritiky Apple již dříve zahrnul do systému možnost tuto „ochrannou funkci“ vypnout, ale to evidentně nebylo bráno jako polehčující okolnost při vyměření pokuty. Vypnutí je možné realizovat prostřednictvím položky zvané Kondice baterie, ve které se uživatelé přesně dozvědí, jak baterie vlivem používání telefonu zestárla.
Ve chvíli, kdy akumulátor není v nejlepší kondici, zobrazí se v této nabídce vypínač omezovací funkce. Pokud tedy uživatelé novějších jablečných smartphonů mají pocit, že jejich přístroj je zbytečně pomalý, mohou funkci jednoduše vypnout, nebo si zaplatit nový akumulátor.
U kolika procent výkonu baterie se začne přepínač přesně objevovat, Apple oficiálně neuvedl. Podle některých zahraničních zdrojů by to nicméně mělo být u přístrojů s 60 % a méně.