Článek
Trumpova vláda se tak chystá učinit další krok ve snaze dostat dva největší čínské výrobce síťového vybavení z amerického trhu. Spojené státy obviňují Huawei a ZTE, že pracují na příkaz čínské vlády a že jejich zařízení může být používáno ke sledování Američanů.
O vydání vládního nařízení vyhlašujícího národní stav nouze se uvažuje už více než osm měsíců. Vydáno by mohlo být již v lednu, a pokud se tak stane, pak nařídí americkému ministerstvu obchodu, aby zakázalo americkým firmám kupovat vybavení od zahraničních telekomunikačních firem, které znamenají vážné riziko pro národní bezpečnost, uvádějí zdroje z telekomunikačního průmyslu a vlády.
Nařízení zřejmě nebude přímo jmenovat firmy Huawei či ZTE, podle jednoho ze zdrojů se však očekává, že úředníci ministerstva si ho vyloží jako povolení omezit další rozšíření telekomunikačního vybavení od těchto dvou firem.
Nová generace 5G sítí
Vládní nařízení se odvolá na zákon o mezinárodních pohotovostních ekonomických opatřeních (IEEPA), který dává prezidentovi pravomoc regulovat obchod po vyhlášení národního stavu nouze vlivem neobvyklé nebo mimořádné hrozby pro Spojené státy ze zahraničí.
Zavedení nařízení je nyní naléhavější, protože američtí mobilní operátoři hledají partnery pro rozvoj mobilních sítí nové generace 5G. Největšími klienty firem Huawei a ZTE jsou v USA hlavně venkovští operátoři. Ti se teď obávají, že nařízení by jim rovněž mohlo uložit povinnost bez náhrady odstranit současné zařízení čínských firem. Zástupci odvětví zatím nejsou jednotní v názoru, zda vláda může k takovému kroku operátory zákonně přimět.
Spojené státy v srpnu kvůli možnému špehování zakázaly používat vybavení firem Huawei a ZTE ve vládních úřadech. Obě firmy odmítají, že by jejich produkty byly využívány ke špehování.
Operátoři omezili spolupráci
Velcí američtí operátoři již omezili spolupráci s firmou Huawei. Menší podniky ale na Huawei i ZTE spoléhají, protože jsou obvykle mnohem levnější. Společnost Sagebrush poznamenala, že když v roce 2010 hledala dodavatele pro své sítě, byly náklady na vybavení od firmy Ericsson téměř čtyřikrát vyšší než náklady na vybavení od firmy Huawei.
Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) tento měsíc varoval, že hardware i software značek Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Podle úřadu jsou obě firmy s ohledem na právní a politické prostředí Číny nuceny vykazovat součinnost při naplňování zájmů Číny včetně podílu na zpravodajských aktivitách.