Článek
Dva či tři roky staré počítače mají zpravidla dostatečně výkonné procesory, které běžného uživatele při práci příliš nezdržují. Tou opravdovou brzdou je nedostatek operační paměti.
Do většiny nových počítačů se proto dnes montují moduly o velikosti alespoň 4 GB, starší ale mohou mít klidně i méně. Nový modul se dá přitom pořídit už za méně než tisíc korun.
Před koupí je nutné ověřit, jaký typ paměti je v notebooku nebo PC používán a zda je na základní desce volný slot pro přidání dalšího modulu či zda bude nutné původní paměť nahradit.
Rychlé SSD jednotky
Práci zdržují také pevné disky. I tento problém je ale možné vyřešit pořízením takzvané SSD jednotky. Ta neobsahuje žádné pohyblivé součástky, díky čemuž je proti klasickým diskům daleko rychlejší. To je v praxi znát při otevírání a ukládání souborů, ale i při spouštění počítače.
Vylepšovat jdou samozřejmě i ostatní komponenty počítače, rozdíl je však poznat většinou u specifických činností. Například rychlejší procesor ocení lidé, kteří rádi pracují s videem – stříhání a převody do jiných formátů trvají daleko kratší dobu. Grafickou kartu zase milovníci počítačových her, kteří si chtějí užít maximální detaily a rozlišení.
Není SSD jako SSD. Rozdíly v rychlostech jsou propastné, ukázaly testy
Zatímco vyměnit grafickou kartu ve stolním počítači není žádná věda, na procesor si zpravidla troufnou jen zkušenější uživatelé. Zatímco grafika se jen nacvakne, u procesoru je nutné již oddělat chladič a následně i správně nanést teplovodivou pastu.
U většiny notebooků procesor ani grafická karta snadno vyměnit nejdou. Je to dáno omezeným chlazením uvnitř těla laptopu, které limituje i samotný výkon.
Jde to i zadarmo
Zrychlit počítač nemusí jen nové součástky, ale i šikovné programy. Pokud se systém pomaleji zapíná, spuštění nejrůznějších programů trvá o desítky sekund déle a přehrávání videa je sekané, mohou za to velmi často dočasné soubory, zastaralé zápisy v registrech, pozůstatky starých programů a další podobný balast. Ty totiž počítač sám nikdy nemaže.
Z operačního systému dokážou vymést takové smetí speciální programy. K dispozici jsou placené aplikace i ty zadarmo.
Jak zabezpečit počítač, tablet i mobil
Zdarma nabízejí programy nejčastěji firmy, které doufají, že si uživatelé po vyzkoušení zakoupí pokročilejší placenou verzi. Ale i proto, aby zvýšily povědomí o své značce. Takový software pak může sloužit k propagaci – objevují se v něm okna s reklamou.
Obchodníci často tvrdí, že zrychlit starší počítače je možné pouze koupí nových součástek. To ale není tak úplně pravda. Vyčištění od počítačového smetí má totiž blahodárné účinky na výkon i v případě několik let starých strojů. U nich navíc zrychlení bývá zpravidla ještě výraznější než v případě novějších modelů, protože za léta provozu se v nich zbytečných souborů nahromadilo daleko více.
Na výkonu celé sestavy se mohou výrazně podepsat také počítačové viry. Proto je vhodné věnovat řádnou pozornost i zabezpečení každého jednotlivého stroje, který v domácnosti máme.
Kingston KC600: za málo peněz hodně muziky
Rychlost SSD jde ve srovnání s klasickým HDD poznat už při spouštění Windows i jakýchkoliv programů, stejně jako při kopírování nejrůznějších dat. Práce s SSD je o poznání rychlejší, plynulejší a příjemnější než v případě klasického pevného disku.
Zatímco obyčejný pevný disk dokáže číst i zapisovat data rychlostí 110 MB/s, model Kingston KC600 čte data rychlostí 550 MB/s a zapisuje rychlostí 520 MB/s.
Starší SSD mají klidně i o polovinu horší výsledky než kousek od Kingstonu, naopak dražší SSD mohou být ještě rychlejší – především v otázce zápisu. Tyto rychlosti představují to nejlepší, co je možné v rámci rozhraní SATA zakoupit. Právě tímto typem připojení přitom disponují starší PC a notebooky.
Modernější stroje již nabízejí porty M.2, které mohou být ještě citelně rychlejší. Například disk Kingston KC2500 slibuje rychlost čtení až 3500 MB/s a zápisu až 2900 MB/s. Logicky jej ale zapojíte pouze do takových základních desek, které jsou portem M.2 vybaveny. A to bohužel o drtivé většině starších strojů neplatí.
U obou zmiňovaných disků přitom platí, že jsou nabízeny v různých kapacitách. Ty pochopitelně ovlivňují výslednou cenu.
- Klady: dobrý poměr cena/výkon
- Zápory: modely s rozhraním M.2 jsou výrazně rychlejší
- Cena: 3150 Kč (Kingston KC600 – 1 TB); 4650 Kč (Kingston KC2500 – 1 TB)
CCleaner: pryč s počítačovým smetím
Surfování na internetu, práce s textovými dokumenty, ale i prohlížení filmů a poslouchání hudby. Při všech těchto činnostech se na pevný disk ukládají pracovní soubory. A právě ty dokážou počítač neskutečně zpomalit.
Zatočit s těmito skrytými a nepoužívanými soubory dokáže například program CCleaner. Odstraněním nepotřebných dat můžete kromě rychlejšího chodu Windows získat i několik gigabytů prostoru na pevném disku.
Obsluha aplikace je velice jednoduchá a intuitivní. Kromě odstraňování souborů si program poradí s registrem, konkrétně s nepoužívanými položkami, které v něm zanechávají některé programy. Vyčištění registrů může také výrazně zrychlit chod Windows, před jeho spuštěním doporučujeme udělat zálohu – také to CCleaner dokáže.
Poslední verze programu je navíc velmi chytrá. Dovede tedy upozornit i na další problémy v systému, například pokud nějaký ovladač není aktualizovaný. Některé pokročilé funkce ale nabízí až placená verze programu.
- Klady: zdarma, velice rychlý
- Zápory: při nevhodném nastavení může CCleaner smazat i data, která nechcete
- Kde stahovat: ccleaner.com
Nvidia GeForce RTX 3060: nejlevnější grafika nové generace
U grafických karet nové generace s jádry Ampere jsme se mohli setkat klidně i s cenovkami přesahujícími hranici 40 tisíc korun. U novinky zvané GeForce RTX 3060 se ale podařilo vůbec poprvé srazit cenu pod hranici 10 tisíc korun, konkrétně by se měla v obchodech nabízet od 8800 Kč.
Nvidia si od tohoto modelu slibuje, že nahradí populární model GTX 1060, který si odbyl premiéru již v roce 2016. Právě ten podle žebříčku Steamu aktuálně používá nejvíce hráčů na světě. Novinka RTX 3060 má ale ambice toto změnit. Přece jen za poslední čtyři roky poskočily hardwarové nároky nových titulů směrem nahoru a starší model již na některé nové vychytávky nestačí.
Krásně je to vidět na hře Cyberpunk 2077, která ždímá výkon i těch nejnovějších grafických karet až do poslední kapky. GeForce RTX 3060 má dvojnásobný rasterizační výkon a až desetinásobný ray-tracingový výkon oproti GTX 1060. Ve zmiňovaném titulu Cyberpunk 2077 tak výrobce slibuje s novou kartou plynulé hraní i při 60 snímcích za sekundu, samozřejmě v rozlišení Full HD.
„Ray-tracing zažívá nezastavitelný dynamický rozvoj, který rychle redefinoval nové standardy hraní,” prohlásil Matt Wuebbling, viceprezident globálního GeForce marketingu v Nvidii.
- Klady: nejlevnější karta s jádrem Ampere
- Zápory: prodávat se začne až na konci února
- Cena: od 8800 Kč
IObit Uninstaller: zatočí se zbytečnými programy
Dnešní počítače dovolují uložit stovky a stovky různých programů. Reálně ale uživatelé používají jen zlomek z nich.
Problém paradoxně může nastat v případě, kdy se lidé snaží nepotřebné programy z PC odinstalovat. Často po nich zůstávají ve Windows zbytečně složky, odkazy a záznamy v registrech, což může v některých případech výrazně zpomalovat počítač.
Vyzrát na tento problém dokáže šikovná aplikace IObit Uninstaller, která odstraní z disku všechna data, která se vážou k programu při mazání.
Aby se uživatel v jednotlivých programech vyznal, dokáže je tato aplikace automaticky rozřadit do jednotlivých kategorií. Uživatel tak přesně vidí, jaký program zatěžuje start systému a jaký se například ukrývá ve webovém prohlížeči.
IObit Uninstaller je velmi schopný, přesto jej výrobce nabízí ke stažení zadarmo. Zaplatit si nechá až za pokročilejší verzi, která nabízí řadu pokročilejších funkcí. Za tu případní zájemci zaplatí 500 Kč. Práci nicméně dobře odvede i bezplatná varianta.
- Klady: jednoduchá obsluha
- Zápory: odinstalování některých programů trvá poměrně dlouho
- Kde stahovat: iobit.com
Auslogics Disk Defrag: zrychlí disk
Po několika měsících práce může být pevný disk daleko pomalejší než na začátku. To je dáno tím, že jednotlivé programy jsou podle volného místa na plotnách disku roztříštěny na fragmenty. Právě proto v sobě operační systém Windows ukrývá funkci defragmentace pevných disků. Ta spojí dohromady co nejdelší bloky souvisejících dat, což umožní jejich rychlejší načítání.
Pokud vám ale vestavěný nástroj v operačním systému amerického softwarového giganta nevyhovuje, například kvůli menším možnostem nastavení, je vhodné využít speciální aplikace. Jednou z nich je program Auslogics Disk Defrag.
Mezi jeho největší přednosti patří rychlost a přehlednost. Defragmentaci je možné naplánovat na určitý čas nebo nechat běžet automaticky na pozadí. V takovém případě pak aplikace využívá nepotřebný výkon počítače.
Sluší se zmínit, že defragmentovat potřebují čas od času klasické pevné disky, moderní SSD jednotky podobný „úklid“ nepotřebují. Je to dáno tím, že nemají žádné mechanické části, které by se při vyhledávání souborů namáhaly – u pevných disků je tomu ale přesně naopak.
- Klady: přehlednost aplikace
- Zápory: v automatickém režimu je úbytek výkonu poznat
- Kde stahovat: auslogics.com
Může se vám hodit na Zboží.cz: