Článek
Británie „by byla místem, které bychom zvažovali”, než tamní obyvatelé hlasovali pro odchod z Evropské unie, řekl Gelsinger. Ale od té doby „vybíráme z unijních zemí a snažíme se získat podporu EU”, dodal.
Americká společnost dosud obdržela návrhy od deseti zemí, ve hře je 70 míst. Intel chce do konce roku podepsat dohodu a získat podporu Bruselu. O možných místech, kde se Intel chystá zřídit nové závody, se spekuluje. Za favority jsou považovány Německo a Francie. Ve hře je i Polsko, kde Intel též působí.
Miliardový obchod v čipovém světě. Intel chce koupit rivala GlobalFoundries
Evropská unie slibuje, že pomůže vybudovat vlastní odvětví výroby polovodičů. Obává se, že asijští a američtí dodavatelé nemusí být spolehliví. Společnost Intel jedná s evropskými vládami o tom, zda by mohla získat miliardové dotace na výstavbu továrny v regionu.
Gelsinger má za to, že situace ohledně polovodičů, kterých je po celém světě nedostatek, se stabilizuje až v roce 2023.
V březnu Intel, největší výrobce čipů pro stolní počítače a datová centra, v reakci na globální nedostatek čipů oznámil, že rozšíří kapacitu a že firma bude čipy vyrábět i na zakázku pro externí zájemce.
Odklon k mobilním zařízením
Intel výrobě čipů dominoval po desetiletí, v poslední době ale nabral ve srovnání s asijskou konkurencí zpoždění ve vývoji. Od doby, kdy společnost Apple představila svůj první chytrý telefon, se jen těžce přizpůsoboval odklonu od osobních počítačů k mobilním zařízením. Intel je stále ziskový, ale největší rozkvět z éry PC má dávno za sebou, uvedla agentura AP. Apple mu loni zasadil další ránu, když oznámil, že pro své počítače Mac bude používat vlastní čipy.
Intel je jednou z mála posledních společností, která čipy navrhuje i vyrábí. Konkurenti Qualcomm a Apple si navržené čipy nechávají vyrábět u smluvních partnerů.