Článek
Novinka se jmenuje HomePod, a i když se to nemusí na první pohled zdát, jde o sofistikované zařízení. To dokáže obsluhovat chytrou domácnost na základě hlasových povelů, které mu uživatel zadá.
Pro majitele zařízení s logem nakousnutého jablka to není zas tak velká inovace, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jde totiž o osobní asistentku Siri, kterou americký počítačový gigant v podstatě uzavřel do speciálního oválného reproduktoru.
Díky tomu bude Siri schopná se snáze napojit na systémy pro chytré domácnosti a na dálku řídit například termostaty, různá zabezpečovací zařízení, přehrávat hudbu apod.
Zatím jen v zahraničí
Apple HomePod se na pultech obchodů objeví až v prosinci, tedy uprostřed vánoční nákupní horečky za cenu okolo 350 dolarů, tedy v přepočtu 8200 Kč. V první vlně se však počítá pouze s dostupností v Americe, Velké Británii a Austrálii.
Kdy bude domácí osobní asistentka s logem nakousnutého jablka dostupná v České republice, zatím není jasné.
Sluší se nicméně podotknout, že podobná zařízení již nabízejí nějakou dobu i další výrobci. Loni byl představen například konkurenční model Google Home a už v roce 2015 Amazon Echo. Právě první zmiňovaný přístroj je již dostupný i v tuzemských obchodech za necelých pět tisíc korun. HomePod je tak o více než tři tisíce korun dražší.
Zcela nové zařízení představila společnost Apple naposledy na podzim roku 2014. Tehdy šlo o chytré hodinky Apple Watch. [celá zpráva]
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Jak postavit chytrou domácnost
Chytré už dávno nejsou jen telefony, v dnešní době jsou tímto přídavným jménem označovány také žárovky, termostaty a řada dalších zařízení.
V chytré domácnosti zkrátka najde uplatnění celá řada zařízení. Jde například o zařízení, která umožňují sledování či ovládání některých funkcí na dálku. Připojit se k nim je možné prostřednictvím telefonu nebo tabletu přes internet, i když je uživatel na druhém konci planety.
Celosvětovou počítačovou síť mohou tímto způsobem využívat nejrůznější rekordéry, meteorologické stanice, ale klidně také chytré žárovky, u kterých je možné upravovat teplotu světla.
K čemu je to všechno dobré? Uživatelé si mohou nechat pomocí podobných zařízení automatizovat některé rutinní úkony a tím zpříjemnit bydlení. Chcete mít před příjezdem domů otevřená vrata, garáž a rozsvícená světla? Nebo při vstupu do koupelny mít připravenou vanu? Rozsvítit na terase nebo vytáhnout venkovní žaluzie? Nic z toho není problém. [celá zpráva]