Článek
Apple působí v Mnichově od roku 1981. Díky oznámené investici by zde podle vyjádření firmy měly vzniknout další stovky pracovních míst. Otevření centra se plánuje v roce 2022.
Evropská unie v úterý podle agentury AFP uvedla, že chce do roku 2030 ovládnout 20 procent globálního trhu s polovodiči, jehož hodnota se odhaduje na 440 miliard eur ročně. Unie se tak snaží posílit svou suverenitu a stát se technologickou velmocí schopnou konkurovat Spojeným státům a Číně.
Apple se chce stát čipovým gigantem
Polovodičů používaných při výrobě automobilů a mobilních telefonů je v současnosti na celém světě nedostatek. Evropa závisí na čínském a americkém dovozu.
Společnost Apple dříve nakupovala čipy do svých chytrých telefonů, tabletů a počítačů od výrobců, jako jsou Qualcomm a Intel. Už léta ale pracuje na záměru navrhovat si nejdůležitější polovodiče sama a k vývoji jejího vlastního čipu přispěly právě inženýrské týmy z Bavorska, uvedla agentura DPA.
Důležitý krok k výrobě vlastních čipů pro mobilní telefony učinil Apple už v létě roku 2019, když koupil většinový podíl v modemové divizi výrobce čipů Intel. Už o rok dříve uzavřel dohodu s britsko-německým návrhářem čipů Dialog Semiconductor.
Mobilní sítě zažily bouřlivý vývoj, první se spustila před 40 lety
Revoluce jménem 5G
5G změní úplně všechno – a půjde o mnohem dramatičtější změny než ty, které si spojujeme s nástupem bezdrátových technologií. Standard 5G totiž nebude sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat jej budou i chytré přístroje, které se postupně zabydlují v tuzemských domácnostech.
Nová generace mobilního internetu najde uplatnění například v dopravě, virtuální realitě, sportu, ale také v oblasti zdraví.
Stejně tak se k 5G sítím budou připojovat chytré pračky a ledničky, ale například také autonomní automobily – pro jejich rozvoj je rychlé a stabilní připojení k internetu na cestách klíčové.
I když se tak 5G může zdát pouze jako další mobilní standard, ve skutečnosti budou jeho přínosy daleko větší. Pátá generace mobilních sítí zpřístupní podle studií Ericssonu vysokorychlostní internet až pro miliardu lidí a zařízení. A co víc, umožní rozmach moderních technologií.