Článek
V roce 2017, kdy hodnota bitcoinu a dalších virtuálních měn prudce stoupala, si mohli mnout výrobci grafických karet ruce. Prodeje jim meziročně stoupaly podle údajů JPR v průměru o 20 % každý kvartál. Na vrcholu zlaté horečky, tedy na přelomu let 2017 a 2018, dokonce hlásili analytici rekordní nárůst o 60 %.
K těžbě kryptoměn se totiž používala dříve hlavně specifická výpočetní síla grafických karet, které během kryptománie značně podražily, trh s těmito komponentami je tak do jisté míry deformován. Výrobci se sice snažili vyrábět jako o život, ale stále to nestačilo. Poptávka byla vyšší než nabídka.
Problém však nastal na přelomu let 2017 a 2018, kdy hodnota bitcoinů a dalších virtuálních měn dramaticky klesla natolik, že se již příliš nevyplatilo kyberměny těžit. A logicky tedy klesla ruku v ruce s tím také poptávka po grafických kartách.
Podle JPR ještě v druhém kvartálu loňského roku udržely výrobci mírný meziroční růst ve výši 2 %. Pak ale ve třetím kvartálu přišel pokles o 36 % a ve čtvrtém dokonce o 40,2 %.
Nové modely nezabraly
Nepomohlo ani to, že výrobci přinesli na pulty obchodů nové grafické karty, které jsou v porovnání s těmi předchozími do určité míry revoluční. Řeč je především o modelech od společnosti Nvidia, které nabízí technologii ray tracing, díky níž dokážou vykreslit dechberoucí realistickou grafiku.
Speciální RT jádra totiž dovolují vypočítat přesné stíny, odrazy a lomy světla podle konkrétních materiálů a samotné scény. Hráči přesto na vyšší výkon a realističtější grafiku neslyší. Podle nedávného průzkumu Nvidie totiž většina lidí používá pět a více let staré grafické karty.