Článek
YouTube o den dříve zablokoval kvůli dezinformacím o pandemii dva německojazyčné kanály televize RT, považované za nástroj propagandy Kremlu. Mluvčí Kremlu řekl, že tolerance úřadů vůči podobným akcím YouTubu musí být nulová.
„Tady bezpochyby musí být nulová tolerance vůči podobnému porušování zákona (jaká spáchal YouTube vůči televizi RT),” řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov, kterého citovala agentura TASS.
Roskomnadzor požaduje „v maximálně krátké lhůtě” odblokovat kanály RT DE a Der Fehlende Part (DFP), které patří televizi RT. V opačném případě hrozí, že úřady síť YouTube v Rusku zablokují, napsal server listu Kommersant.
Ruští zaměstnanci Googlu čelí výhrůžkám, firma pomalu podléhá Kremlu
Google uvedl, že zmíněné kanály byly odstraněny po varování ohledně obsahu, který porušoval pravidla Googlu ohledně lživých zdravotnických informací o covidu-19.
Postup americké společnosti podle Roskomnadzoru představuje „spoluúčast na porušování základních lidských práv a svobod” a také „porušuje klíčové principy svobodného šíření informací”. Podle úřadu to znamená cenzuru ruských médií.
YouTube v úterý odstranil kanály RT DE a Der Fehlende Part bez možnosti jejich obnovení. Šéfredaktorka RT Margarita Simonjanová to označila za mediální válku, kterou Německo vypovědělo Rusku.
Simonjanová očekává, že Rusko v reakci zakáže ruské vysílání německé rozhlasové stanice Deutsche Welle a další německá média, zavře zpravodajské kanceláře německých televizí ARD a ZDF a zavede sankce proti YouTubu, dodal Kommersant.
Google dostal v Rusku pokutu za porušení zákona o ukládání dat uživatelů
Jak mohou státy zablokovat části internetu?
Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoli zablokovat.
„Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.
Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Ti musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní.
Stejným způsobem je možné zablokovat i VPN služby, které vytváří virtuální tunely napříč internetem.