Článek
„Domníváme se, že facebookové informace až 87 miliónů lidí, převážně v USA, mohly být nepatřičným způsobem sdíleny s Cambridge Analytica prostřednictvím aplikací, které tito lidé či jejich přátelé používali,” uvedl technologický ředitel podniku Mike Schroepfer.
Cambridge Analytica čelí obviněním, že získané údaje o uživatelích facebooku využívala k ovlivňování voleb. Data údajně sloužila mimo jiné k vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa v roce 2016.
Kauza okolo zneužití desítek miliónů účtů může mít i vliv na šéfa Facebooku Marka Zuckerberga. Jeden z velkých akcionářů totiž bude usilovat o to, aby se Zuckerberg stáhl z vedení. V rozhovoru pro server CNBC to uvedl Scott Stringer, který investorský fond spravuje.
Zneužití soukromých dat
„Skandál okolo britské společnosti Cambridge Analytica nám jasně ukázal, že Facebook představuje velké riziko. A je tedy nutné, aby měl nad sebou nezávislý dozor,“ uvedl Stringer s tím, že Zuckerberg jím jako zakladatel sociální sítě být pochopitelně nemůže. [celá zpráva]
Cambridge Analytica měla oficiálně vyvíjet program pro předpověď preferencí voličů, ve skutečnosti však bylo snahou firmy ovlivnit jejich rozhodování. Aplikace totiž čerpala privátní data z profilů desítek miliónů uživatelů a celý systém následně utvářel profil voličů, mezi které pak cíleně distribuoval politickou reklamu. [celá zpráva]