Článek
„Učinili jsme kroky, abychom všem, kteří směňují, provádějí transakce a nabízejí služby související s kryptoaktivy, jasně signalizovali, že se stávají spolupachateli při obcházení sankcí,“ uvedla Lagardeová.
Některé kryptoměnové burzy odmítly výzvy k odříznutí všech ruských uživatelů, což vyvolalo obavy z obcházení sankcí. Evropská unie vydala 9. března pokyny, které potvrzují, že sankce na půjčky a úvěry pro Rusko se týkají rovněž kryptoaktiv. Používání kryptoaktiv v době války na Ukrajině zkoumají i globální regulátoři.
Největší kryptoměna bitcoin se v úterý vyšplhala nejvýše zhruba za tři týdny. Podle serveru CoinDesk dopoledne přidávala 5,6 procenta na 43 300 dolarů (969 310 Kč), a byla tak nejdražší od 3. března.
Obchází Rusové sankce? Regulátoři zkoumají používání kryptoaktiv v době války
Bitcoiny a další virtuální měny
Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.
Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.