Článek
Od té doby zaznamenalo počítačové odvětví mohutný vývoj, ty tam jsou doby, kdy byly v prvních osobních výpočetních strojích procesory s kmitočtem několika megahertz (dnes se takt počítá na několik gigahertz, procesor se častokrát sestává z více než jednoho jádra), s velikostí operační pamětí rovné několika stům kilobyte (v současnosti hovoříme až o několika gigabytech) či se záložním systémem, jenž uchoval několik set kilobyte (dnešní pevné disky si za minimální cenu poradí se stovkami gigabytů dat).
Pokud se zaměříme na první osobní počítač (IBM PC 5150), který IBM uvedla před 25 lety, zjistíme, že obsahoval procesor Intel 8088 s taktem 4,77MHz, 256KB operační paměti a s pomocí 5,25" mechaniky dokázal uložit 160KB dat.
IBM se v prvních dvou letech podařilo prodat kolem 240 tísíc těchto systémů. Společnost se snažila udržet platformu otevřenou, na jejich počítačích jsme se tak záhy mohli setkat s platformou MS DOS, PC se posléze začaly montovat po celém světě, což vedlo k výraznému snížení jejich ceny.
Počítačová divize osobních počítačů IBM přešla loni pod čínskou společnost Lenovo. IBM se tak stáhla z odvětví, ve kterém dříve razila směr a určovala cestu. Výrobky převzaté divize ponesou ještě pět let logo IBM, než se definitivně změní na značku Lenovo. Čínský výrobce počítačů získá od IBM také právo používat logo "Think", které nalezlo domov v řadě notebooků série ThinkPad a stolních počítačů ThinkCenter.