Hlavní obsah

Před pěti lety zemřel Steve Jobs. Muž, který hýbal technickým světem

Novinky, mif

Ve středu uplynulo přesně pět let od smrti podnikatele Steva Jobse, který byl často označován za hybatele technického světa. Spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Apple podlehl 5. října roku 2011 rakovině slinivky. Právě pod jeho vedením americký počítačový gigant určoval trendy v oblastech počítačů, chytrých telefonů, tabletů a v neposlední řadě také multimediálních přehrávačů.

Foto: Reuters

Generální ředitel společnosti Apple Steve Jobs s iPhonem 4 (snímek z roku 2010).

Článek

Vizionář, který změnil svět, největší génius počítačové éry, technologický guru – tak býval Jobs označován už za svého života, jehož nedílnou součástí byla právě společnost Apple. Jobs ji založil v garáži svého otce v dubnu roku 1976 společně se svými partnery – Stevem Wozniakem a Ronaldem Waynem.

Sluší se nicméně připomenout, že první počítače prodala parta tří technologických nadšenců ještě před oficiálním vznikem firmy. Právě ve zmiňované garáži v roce 1975 vznikla první padesátka modelů počítače zvaného Apple I. Ten sice více než počítač připomínal dřevěnou krabici s drátky, ale i přesto se ho prodalo na dvě stovky kusů, což byl na tehdejší dobu nevídaný úspěch.

Foto: Reuters

Mladý Steve Jobs (vpravo) si nechává narůst vousy jako Wozniak.

Jobs se prosadil do čela

V následujících letech se společnost stávala stále úspěšnější a do jejího čela se prosadil Jobs. Wayne ještě před prvními úspěchy firmu opustil, protože nevěřil, že bude podnik prosperovat, a Wozniak se v jablečném kolosu staral především o administrativu.

Dominantní postavení měla na trhu s počítači i přes nesporné úspěchy Applu tehdy IBM. Obě firmy změřily síly v roce 1984, tehdy Jobs vytáhl do boje s "chytrým" Macintoshem.

Tento počítač zaujal na tehdejší dobu především rozvinutým grafickým rozhraním. Přesto se však tento model nedočkal předpokládaného úspěchu, což znamenalo nejen pokles zisků, ale především rozbroje uvnitř firmy. Jejich výsledkem byla rezignace obou zakladatelů, kteří Apple přenechali manažerovi Johnu Sculleymu.

Historie Applu ve 40 sekundáchVideo: Apple

Tomu se podařilo dostat Apple zpátky na výsluní, když uvedl na trh vylepšený Macintosh II. Začátek devadesátých let se pak nesl ve znamení konkurenčních bojů s IBM, které vyrukovalo se silným spojencem – Microsoftem. S takovou dvojicí se Sculley nemohl měřit, a tak v roce 1993 na svůj post rezignoval.

Návrat slavného spoluzakladatele

To byla jasná příležitost pro Jobse, jenž přišel s novým operačním systémem Mac OS X. Opětovný vzestup společnosti nastartoval v roce 1998 model iMac, který zahájil novou generaci počítačů. Vylepšená obchodní strategie a především nová technologie a produkty zajistily Applu přední postavení na trhu. A to trvá prakticky až dodnes.

Osudový byl pro Jobse rok 2011. V březnu představil světu druhou generaci počítačového tabletu iPad. Už tehdy bylo jasné, že je vážně nemocný a patrně mu zbývají poslední týdny života. On však na sobě nedal vůbec nic znát…

Foto: Beck Diefenbach, Reuters

Steve Jobs na konferenci WWDC 2011

Skalním fanouškům ale nemohlo uniknout, že obličej amerického počítačového giganta je proti minulému roku opět o něco pohublejší, nejspíše kvůli nemoci. Na pódiu však vystupoval sebevědomě a rázně.

Jobs vydržel v čele firmy až do srpna 2011. Tehdy uvedl, že již není schopen vykonávat povinnosti generálního ředitele. Ve společnosti Apple však i nadále působil, protože byl jmenován předsedou správní rady.

O dva měsíce později, 5. října 2011, zemřel ve svých 56 letech po letitém boji s rakovinou slinivky. Ve vedoucí pozici jej vystřídal Tim Cook.

Foto: Kimberly White, Reuters

Tim Cook (vlevo) a Steve Jobs

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:

Související témata:

Výběr článků

Načítám