Článek
Na platformy DeFi letos proudí množství hotovosti díky masivnímu nárůstu zájmu o kryptoměny jako takové. Mnohé investory přitahuje, že by na DeFi mohli v časech historicky nízkých úrokových sazeb své peníze lépe zhodnotit.
Zároveň se ale množí případy zneužití. Od roku 2020 uživatelé podle společnosti Elliptic přišli kvůli kriminálním činům na aplikacích DeFi o 12 miliard dolarů. Většina podvodů a krádeží se udála v letošním roce, zjistil průzkum.
Tři muži z Mělnicka chtěli vydělat na virtuálních měnách. Přišli o miliony
„Decentralizované aplikace jsou navrženy tak, aby byly důvěryhodné, protože eliminují jakoukoli kontrolu prostředků uživatelů třetí stranou,“ řekl Tom Robinson z Elliptic. „Ale stále musíte věřit, že tvůrci protokolu neudělali chybu v kódování nebo v návrhu, která by mohla vést ke ztrátě finančních prostředků,“ dodal.
Hlavní platformy DeFi tvrdí, že k posílení bezpečnosti přijímají různá opatření – například pro kontrolu zranitelnosti kódu si najímají externí společnosti a přístup k uživatelským peněženkám je zajištěn z bezpečného prostředí. V současnosti je na platformách DeFi podle sektorového sledovače DeFi Pulse uloženo zhruba 86 miliard dolarů. Loni to bylo 12 miliard.
Webem DeFi Poly Network v srpnu otřásla krádež kryptoměn v hodnotě 610 milionů dolarů. Byla jednou z největších, hacker ale později téměř všechnu kořist vrátil.