Článek
Prakticky celý duben byl ve znamení růstu. Zlom nicméně nastal v polovině minulého týdne, a příliš pozitivní zprávy na majitele nejznámější kryptoměny na světě nečekaly ani v tomto týdnu, kdy kurz po několikatisícových výkyvech směrem nahoru i dolů klesl pod padesátitisícovou hranici.
Za pouhých deset dní se tak hodnota snížila z 64 829 dolarů (1 390 450 Kč) na pátečních 48 200 dolarů, což odpovídá 1 033 940 Kč.
I tak je ale kurz výrazně vyšší než na přelomu loňského a letošního roku, kdy byla poprvé překonána hranice 30 000 dolarů (643 350 Kč). O rok dříve byl kurz dokonce jen 7000 dolarů (150 120 Kč).
Sluší se nicméně zdůraznit, že virtuální měny nemají jednotnou cenu, na burzách i ve směnárnách se obchodují v závislosti na volatilitě. Rozdíly v cenách se mohou lišit i v řádu několika tisíc korun.
Británie chce vytvořit konkurenci bitcoinu
Bitcoiny a další virtuální měny
Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.
Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.