Článek
Salvadorská legislativa týkající se bitcoinu má okamžitou platnost, tedy od minulé středy již platí. Obchodníkům nyní běží devadesátidenní lhůta na to, aby se na přijímání bitcoinových plateb technicky a organizačně připravili.
Zavedení bitcoinu prezentoval jako cestu „vstříc budoucnosti“ již na začátku června prezident Nayib Bukele. Ten si od zavedení bitcoinu jako oficiálního platidla slibuje především to, že Salvadorci žijící v zahraničí budou moci snadněji posílat peníze zpět do své vlasti. V současnosti je totiž tamní ekonomika na penězích ze zahraničí prakticky závislá. Zahraniční platby tvoří 22 procent hrubého domácího produktu země.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gU_a/x1bFZH.jpeg?fl=cro,1,0,1278,719%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Nayib Bukele
„Bitcoiny představují cestu, jak vytvořit nová pracovní místa a jak pomoci lidem s jejich finančním začleněním do legální ekonomiky,“ prohlásil Bukele s tím, že „70 procent obyvatel nemá bankovní účet a pracuje načerno“.
Pro placení bitcoiny má Salvador připravena i další lákadla. „Země umožní získat trvalé občanství v zemi každému, kdo v zemi investuje alespoň tři bitcoiny. Zatím ale neplánuje, že by kryptoměnu začlenil do svých devizových rezerv,“ prohlásil ekonom Lukáš Kovanda.
S ohledem na aktuální kurz tak občanství může získat každý, kdo investuje v zemi alespoň 2,5 milionu korun.
Když se po jednom tweetu zhroutí celý svět kryptoměn
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gZ_a/ouPDRd.jpeg?fl=cro,0,65,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Ostatní dávají od kryptoměn ruce pryč
Nová legislativa Salvadoru nicméně přichází v době, kdy ostatní dávají od bitcoinu – a dalších kryptoměn – ruce pryč. Elon Musk například minulý týden oznámil, že v jeho automobilce Tesla už nepůjde kupovat elektromobily za bitcoiny.
Minulý měsíc se také Čína rozhodla omezit kryptoměnové transakce, což podobně jako Muskovo rozhodnutí způsobilo propad bitcoinu i dalších kryptoměn, uvedla agentura Reuters. Čínské finanční instituce a platební společnosti tak již v současnosti nesmějí v nejlidnatější zemi světa poskytovat žádné služby spojené s kryptoměnami.
Írán se zase kvůli vysokým nárokům na spotřebu elektřiny rozhodl těžbu kryptoměn umístit na seznam nelegálních činností. Stalo se tak poté, co se tento asijský stát opakovaně potýkal s výpadky dodávek elektřiny. Informoval o tom server BBC.
Írán zakázal těžbu kryptoměn. Kvůli vysoké spotřebě elektřiny
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_E_I/GT8BAMa.jpeg?fl=cro,0,0,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)