Článek
Výpadek služeb se týká státní monopolní společnost TeleYemen, která v zemi kontroluje přístup k internetu. Firmu nyní spravují vzbouření šíitští Húsiové.
Internetový výpadek v Jemenu v pátek brzy ráno zaregistrovaly také dvě americké společnosti zabývající se internetem, například firma CloudFlare.
Zpravodajský satelitní kanál povstalců Al-Masírá oznámil, že při útoku na telekomunikační budovu umírali lidé a další utrpěli zraněni.
Exploze cisteren u Abú Zabí si vyžádala tři mrtvé, k útoku se přihlásili Húsíové
Koalice vedená Saúdskou Arábií, která bojuje proti Húsiům, připustila „přesné nálety s cílem zničit schopnosti milice“ kolem přístavu v Hudajdá.
Úder na telekomunikační cíl zatím nepřiznala, píše AP, podle níž koalice označila zasažené město za středisko pirátství a pašování zbraní z Íránu, jenž podporuje Húsie.
Tento týden čelil Jenen zesíleným náletům, neboť se Húsiové přihlásili k vzdušnému útoku na emirát Abú Zabí, při němž explodovaly cisternové automobily u skladu ropy, což si vyžádalo tři oběti.
Spojené arabské emiráty jsou součástí arabské koalice, která bojuje proti vzbouřeným Húsíům.
Válka v nejchudší zemi arabského světa vypukla poté, co se šíitští povstalci Húsiové v roce 2014 zmocnili hlavního města Saná, odkud vyhnali mezinárodně uznanou vládu.
Jemenští povstalci se zmocnili nákladní lodě
O rok později se do konfliktu zapojila koalice vedená Saúdskou Arábií, která podporuje odstavený kabinet a prezidenta Abda Rabúa Mansúra Hádího.
Na koaliční letecké údery se snáší mezinárodní kritika kvůli tomu, že při nich umírají civilisté a cílí na infrastrukturu. Húsiové mezitím využívají dětské vojáky a po celé zemi pokládají nášlapné miny, podotkla AP.
Konflikt v Jemenu bývá často označován za zástupnou válku Saúdské Arábie a Íránu. O život v něm přišly desetitisíce lidí a miliony dalších ohrožuje hlad. OSN situaci v Jemenu označila za nejhorší humanitární krizi na světě.