Článek
Se společnostmi v úterý o věci jednala eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová. Upozornila, že sociální média jsou jedním z nástrojů, které teroristické skupiny využívají k radikalizaci mladých lidí a rasisté k šíření násilí a nenávisti. Připomněly to podle ní také nedávné teroristické útoky v evropských městech.
„Dohoda představuje významný krok k zajištění toho, aby internet zůstal bezpečným místem pro svobodné a demokratické vyjadřování, kde jsou dodržovány evropské hodnoty a zákony," zdůraznila česká eurokomisařka.
Evropská komise v úterý připomněla, že součástí snahy omezit šíření nenávistných projevů musí být také snaha členských zemí o prosazení domácích právních předpisů na internetu i "offline".
Firmy budou spolupracovat
Součástí kodexu je také závazek poskytovat informace o svých zákrocích členským zemím. Firmy také chtějí úžeji spolupracovat s organizacemi, které se na odhalování podobného obsahu specializují.
Evropský soud pro lidská práva zavedl rozlišení mezi obsahem, který uráží, šokuje nebo znepokojuje stát nebo část obyvatelstva, a obsahem, který představuje skutečné a závažné podněcování k násilí a nenávisti. Soud přitom uvedl, že státy mohou druhý z uvedených typů obsahu postihovat nebo blokovat, připomněla komise.
Firmy už svým uživatelům v mnoha případech nabízejí možnost závadný obsah nahlašovat, kodex je tedy jen pokračováním jejich stávajícího přístupu.