Článek
WT.Social – známá také jako WikiTribune Social – byla spuštěna na přelomu října a listopadu 2019. Už o měsíc později hlásil zakladatel Jimmy Wales 400 000 uživatelů a vše nasvědčovalo tomu, že mezi Facebookem a Wikipedií, respektive jejím zakladatelem Jimmy Wales, dojde k souboji titánů.
Jenže další přírůstek uživatelů už tak dramatický nebyl. Podle posledních zveřejněných dat z loňského května přibylo nové sociální síti jen něco málo přes 40 000 účtů, konkrétně tvůrci ohlásili 446 775 uživatelů, což žádné oslnivé číslo není.
Jak mluvit s blízkými, kteří věří konspiračním teoriím
Přitom v loňském roce měla síť WT.Social jednu z nejlepších možností, jak nové „duše“ získat. Prostřednictvím sociálních sítí se totiž často šíří nejrůznější dezinformace. A to i přesto, že se provozovatelé sítí snaží proti tomu všemožně bojovat. Právě v tomto se ale WT:Social liší, proti dezinformacím účinně bojuje.
Na příspěvcích se totiž může podílet více lidí najednou. „Dovedete si představit sociální síť, na které může příspěvky zpracovávat celá komunita?“ neskrýval nadšení z novinky zakladatel Wikipedie Jimmy Wales.
Dezinformace a hoaxy o koronaviru šíří sami uživatelé
Rok 2020 byl z pohledu sociálních sítí tristní, dezinformace – především v souvislosti s koronavirem – se šířily internetem právě prostřednictvím těchto sítí jako houby po dešti. Ale evidentně ani to nestačilo, aby se síť s ověřenými informacemi stala středem zájmu.
„Neodvádíme dobrou práci, abychom skutečně odhalili to nejlepší na platformě. Musíme projít evolucí,“ podotkl k tomu Wales pro Stanford Social Innovation Review.