Článek
Každý den jsou po celém světě detekovány desítky milionů kyberútoků, nevyhýbají se vcelku logicky ani tuzemsku. „Česká republika se dále posouvala mezi méně bezpečné země, o 15 míst až na 35. příčku,“ komentoval nejnovější statistiky Peter Kovalčík, bezpečnostní expert Check Pointu.
U našich východních sousedů je situace výrazně lepší. „Slovensko se také posouvalo nežádoucím směrem, o 8 příček, přesto mu v lednu patřila až 70. pozice,“ konstatoval bezpečnostní expert. Čím výše jsou totiž země v žebříčku umístěny, tím horší bezpečnostní situace v daném státě panuje, alespoň tedy co se kybernetických hrozeb týče. A pochopitelně i naopak.
Bankovních virů dramaticky přibylo, bijí na poplach bezpečnostní experti
„Na prvním místě v Indexu hrozeb skončil nově Katar, který na druhou pozici odsunul Bhútán. Mezi nebezpečnější země nejvýrazněji poskočila Dominikánská republika, o 26 příček až na 10. pozici. Opačným směrem se nejvíce posunul Nepál, kterému v prosinci patřila 13. pozice a v lednu až 59. místo,“ doplnil Kovalčík.
Vůbec nejrozšířenější bezpečnostní hrozbou se stal v uplynulém měsíci Emotet. Jde o modulární trojan, který se sám umí šířit.
„Emotet byl využíván jako bankovní trojan a také pro šíření dalších malwarů a škodlivých kampaní. Používá řadu metod a technik, aby nebyl odhalen. Navíc může být šířen prostřednictvím spamu, který obsahuje škodlivé přílohy nebo odkazy,“ podotkl bezpečnostní expert.
Nejrozšířenějším virem byl v lednu Emotet. Zásahu FBI a Europolu navzdory
Druhá příčka patří škodlivému kódu Phorpiex. Je to botnet, který šíří další škodlivé kódy prostřednictvím spamových kampaní. Phorpiex je využíván i v kampaních zaměřených na sexuální vydírání.
Trojlístek nejrozšířenějších virů uzavírá bankovní trojan Trickbot, který je neustále vylepšován, takže je flexibilní a lze jej využít jako součást víceúčelových kampaní.