Článek
Podobné triky se šířily internetem již v minulých letech, avšak prakticky vždy prostřednictvím nevyžádaných e-mailů. Napálit důvěřivce a připravit je o peníze se přitom snažili vykutálení podvodníci důvěřivce úplně stejným způsobem.
Zpravidla si založili nějaký on-line katalog podnikatelů či registr služeb a zařadili do něj co nejvíce subjektů, které jednoduše opsali z veřejně dostupných databází. Následně každému jednotlivci rozeslali výzvu k úhradě poplatku za evidenci subjektu.
Trojský kůň Rescoms otevírá zadní vrátka do Windows
Registr Ekonomických Subjektů ČR však nyní povýšil celý trik na novou úroveň. Výzvy k úhradě tisícikorunového dluhu rozesílá prostřednictvím datových schránek, které opravdu slouží firmám a podnikatelům k oficiální komunikaci.
Méně pozorní uživatelé se tedy mohou nechat zmást a peníze registru skutečně poslat, přestože k tomu neexistuje žádný právní důvod. Server Lupa.cz poukázal na to, že rejstřík je provozovaný soukromou firmou a že už samotný majitel působí nevěrohodně – podle obchodního rejstříku je jediným majitelem Raúl Montenegro Mazas s adresou v Panamě.
Spam v datových schránkách
Na skutečnost, že se podvodné nabídky a spamové zprávy skutečně mohou prostřednictvím datových schránek šířit, upozornilo již minulý týden ministerstvo vnitra společně s Českou poštou, která má provoz schránek na starosti.
Zachyceny byly potenciálně nebezpečné zprávy s nevyžádanou přílohou. „Nejednalo se o napadení systému datových schránek, který je kvalitně zabezpečen, ale o dílčí rozesílání škodlivých zpráv. Byl učiněn rychlý zásah, který okamžitě odesílání těchto zpráv zablokoval,“ stojí v prohlášení pošty.
Do datových schránek se dostal spam
„Ministerstvo vnitra a Česká pošta ihned začaly spolupracovat s příslušnými bezpečnostními orgány. Pachatel však nadále pokračuje v rozesílání těchto zpráv, tentokrát k útokům využívá korespondenci s veřejnou správou a rozesílá veřejnoprávní zprávy. I v tomto případě budeme postupovat dle standardních opatření a v souladu s platnou legislativou,“ konstatovali zástupci pošty.
Je nutné zdůraznit, že zmiňovaná datová zpráva sama o sobě škodlivá nebyla, nebezpečný byl pouze odkaz v její příloze. „Apelujeme tedy na všechny držitele datových schránek, aby postupovali při otevírání svých datových zpráv nanejvýš obezřetně a dodržovali bezpečnostní pravidla, která platí i pro běžnou e-mailovou komunikaci, tedy neotvírali podezřelé přílohy, a především neklikali na externí odkazy,“ uzavřeli zástupci pošty.