Článek
Společnost Hacking Team nabízela hned několik různých „bezpečnostních“ produktů. Hlavní obchodovatelnou surovinou ale byl program Remote Code System. Ten dovoluje snadnou infiltraci do chytrých telefonů i počítačových tabletů, aby je bylo možné odposlouchávat. Využívá k tomu chyby v operačních systémech a dalších programech.
Za hlavní řídící jednotku tohoto programu si tvůrci účtovali 220 000 eur, tedy bezmála šest miliónů korun. Ve chvíli, kdy Remote Code System chtěly tajné služby nebo jiné subjekty využít k napíchnutí konkrétních zařízení, museli opět zaplatit. Účtovalo se za každého napadeného klienta – například balíček licencí pro napadení 25 strojů vyšel na 100 000 eur, tedy více než 2,7 miliónu korun.
ČTĚTE TAKÉ: |
---|
Společnost prodávající šmírovací software byla napadena. Na seznamu klientů je i česká policie |
Jak Novinky.cz informovaly již dříve, na seznamu zákazníků společnosti Hacking Team byla například položka „UZC Czech Police“, s největší pravděpodobností tedy český Útvar zvláštních činností služby kriminální policie a vyšetřování. [celá zpráva]
V databázi zmiňované společnosti je ale možné dohledat také společnost BULL. Ta se podle vlastních internetových stránek řadí „mezi přední dodavatele řešení a služeb v oblasti speciálních bezpečnostních technologií pro bezpečnostní složky České republiky, ale také v oblasti Enterprise a superpočítačové ICT infrastruktury“.
Z Česka měli dostat přes 18,6 miliónu korun
Jen za loňský rok si společnost Hacking Team měla přijít na několik desítek miliónů eur. Z České republiky mělo plynout údajně 690 000 eur, tedy více než 18,6 miliónu korun. Zda česká policie a společnost BULL skutečně s italskými vývojáři Hacking Teamu spolupracovaly, redakce zjišťuje.
Databáze společnosti Hacking Team, obsahující stovky gigabajtů dat, začala internetem kolovat na přelomu minulého a tohoto týdne. Z ní je možné snadno získat všechny nástroje, které byly používány ke šmírování a sledování lidí snad ve všech koutech světa.
Mezi klienty italské společnosti Hacking Team totiž patří především státní orgány. Na seznamu klientů jsou kromě České republiky také Saúdská Arábie, Kazachstán, Omán, Jižní Korea, Libanon či Mongolsko.