Článek
„Toto pokračující pronikání jim poskytuje významný vhled do časových plánů vývoje a nasazování amerických zbraňových platforem, specifikací vozidel a plánů komunikační infrastruktury a výpočetní techniky,” uvedly agentury a vyzvaly všechny dodavatele disponující utajovanými informacemi, aby u sebe zavedli doporučovaná protiopatření nehledě na to, zda byli v minulosti cílem útoku.
Varování přišlo nedlouho po dosud největším DDoS útoku (Distributed Denial of Service) na ukrajinské státní banky a weby, které přišly z IP adres z Ruska, Číny, Uzbekistánu a České republiky.
Největší kybernetický útok na Ukrajinu. Použity byly IP adresy i z Česka
Útok DDoS má vždy stejný scénář. Stovky tisíc počítačů začnou přistupovat v jeden okamžik na konkrétní server. Ten zpravidla nezvládne tak vysoké množství požadavků zpracovat a spadne. Pro běžné uživatele se pak takto napadená webová stránka tváří jako nedostupná.
Bílý dům ve středu večer uvedl, že zatím nedokáže přesně určit, kdo je za tuto akci zodpovědný. V Kyjevě však panuje podezření, že za ním stojí Rusko.
Ukrajina z podobných aktivit vinila Moskvu již v minulosti. V oblasti navíc momentálně dál trvá mimořádné napětí, Rusko shromažďuje u ukrajinských hranic přes 100 000 vojáků a západní země tvrdí, že každým dnem mohou vtrhnout na Ukrajinu. Moskva to však popírá a tvrdí, že na západě panuje hysterie.