Článek
Data navíc jasně ukazují, že škody způsobené únikem firemních dat neustále rostou. Například v roce 2014 činily průměrné škody 3,5 milionu dolarů, nárůst je tedy za tu dobu o celých 12 %. Nejtvrději dopadají tyto škody na firmy v technologicky vyspělých zemích jako USA, Kanada, Německo, na konci toho žebříčku by pak byly Indie a Brazílie.
Přímo o situaci v České republice studie nepojednává. Podle Petra Žikeše, ředitele brněnské technologické společnosti Safetica Technologies, která se bezpečností před zneužitím dat zabývá, ale takto vysoké škody nejsou nijak výjimečné ani u nás.
„Vždy záleží na velikosti firmy a odvětví, ve kterém se pohybuje. Nicméně i v Česku přijdou takovéto škody po úniku či interním zneužití dat na jednotky až desítky milionů korun,” prohlásil Žikeš.
Největší škody ve zdravotnictví a finančnictví
Největší průměrné škody bývají v oblasti zdravotnictví a finančnictví. Třetí příčka v tomto nelichotivém žebříčku pak patří podnikům, které se zabývají energetikou.
Za úniky dat mohou stát zhrzení zaměstnanci, ale stejně tak hackerské útoky – ty společně s interním zneužitím dat zaměstnanci tvoří celkem 51 % všech takových úniků. Hned za nimi je s 24 % lidské selhání. Zbylých 25 % tvoří systémové chyby. „Pro hackery je snadné zneužít omyl zaměstnance a pod záminkou z nich získat citlivé informace," podotkl Matěj Zachar, IT specialista Safetica Technologies.
„Hackerské útoky bývají často mediálně sledované, přitom ale tvoří jen část problémů spojených s únikem dat. Bohužel úplně nejčastěji stojí za zneužitím informací přímo zaměstnanci, byť je to v nemalé míře i nevědomky. Stává se, že únik může být i mstou jistého zaměstnance nebo snaha poškodit firmu ve svůj prospěch,” uzavřel Žikeš.