Článek
Devětadvacetiletý Burkov podle Washingtonu na síti ukradl data z kreditních karet asi 150 000 Američanů, která pak prodal se ziskem kolem 20 milionů dolarů (460 milionů korun). Sám jakékoli provinění popírá a označuje se za bezpečnostního experta. Během vyšetřování o jeho vydání požádala i Moskva, podle izraelských médií ale žádost podložila jen chabými argumenty.
Česko je pro hackery atraktivní cíl, varoval NÚKIB
O vydání Burkova do USA rozhodlo izraelské ministerstvo spravedlnosti koncem října. Advokáti obviněného Rusa se odvolali a sám Burkov požádal o zrušení pokynu k vydání izraelského ministra spravedlnosti. Nejvyšší soud ale verdikt v neděli potvrdil.
Russian Hacker Jailed in Israel Says He's Not a Spy, Denies Meddling in US Election
— Karol Cummins (@karolcummins) November 3, 2019
Aleksey Burkov tells Haaretz he would like to see Israel accepting a RU proposal for a prisoner swap deal between him & an Israeli woman jailed in Russia on drug charges https://t.co/6plcnQ7GXN
Alexej Burkov
Rusko obvykle důrazně protestuje proti vydání svých občanů do třetích zemí. Známými případy jsou obchodník se zbraněmi Viktor But zadržený na žádost USA v Thajsku, pilot Konstantin Jarošenko zatčený v Libérii a deportovaný do USA nebo také Jevgenij Nikulin, kterého Spojeným státům loni na jaře vydala česká justice.