Článek
„V souvislosti s politickou situací je třeba počítat s dalšími DDoS útoky proti německým internetovým stránkám,“ upozorňuje Spolkový úřad pro ochranu ústavy, jak se civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje.
DDoS útoky (Distributed Denial of Service) mají vždy stejný scénář: stovky tisíc počítačů začnou přistupovat v jeden okamžik na konkrétní server. Ten zpravidla nezvládne tak vysoké množství požadavků zpracovat a spadne. Pro běžné uživatele se pak takto napadená webová stránka tváří jako nedostupná.
Proruská skupina Killnet napadla stránky italských úřadů či soutěže Eurovision
V uplynulém týdnu hackeři na sociální síti telegram zveřejnili seznam, na kterém se ocitlo velké množství německých „cílů“. Podle všeho šlo o výzvu určenou stoupencům skupiny Killnet, aby se na ně ve zvýšené míře soustředili. Šlo třeba o internetové stránky skupiny Postbank nebo univerzit. Zástupci Postbank ale novinářům z týdeníku Der Spiegel řekli, že za minulé dva týdny nezaznamenali žádné DDoS útoky. Bezpečnostní činitelé k tomu uvedli, že do avizovaných útoků ve velkém se hackeři nepustili.
Skupina Killnet si nicméně v nedávné době připsala jisté úspěchy při útocích na internetové stránky některých německých úřadů. Hackeři se pokoušeli narušit provoz webů Spolkového kriminálního úřadu (BKA) a Spolkové policie, stránky policie ve spolkových zemích Bádensko-Württembersko a Hesensko byly dočasně nedostupné.
Podle interních informací se Killnet zaměřil také na internetové stránky ministerstva obrany nebo Spolkového sněmu. Případy se začalo zabývat ústředí pro potírání internetové kriminality u nejvyššího státního zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem.
NÚKIB je pod palbou hackerů už týden
Hackeři ze skupiny Killnet si v nedávné době cíle svých útoků našli také třeba v Česku nebo Rumunsku, tedy v zemích, které podporují Ukrajinu. Minulý týden se pokusili překazit hlasování a průběh písňové soutěže Eurovize.
Německá civilní kontrarozvědka uvádí, že Killnet je v současnosti na „nízké technické úrovni“ a útoky jsou „poměrně neškodné“, protože sice dočasně ochromí dostupnost internetových stránek, ale nemíří na vnitřní systémy napadených firem, úřadů nebo dalších institucí.